Da biste zagrejali veći lonac ili tiganj, potrebno vam je više vremena nego za manje posuđe. Osim toga, često se toplota ne raspoređuje ravnomerno na veću šerpu ili šerpu, što dodatno produžava proces termičke obrade namirnica.
Da biste skuvali ukusno jelo, ne morate trošiti puno vremena. Uz dobru organizaciju i nekoliko trikova, moguće je pripremiti hranu za minimalno vreme i bez previše problema.
Donosimo vam nekoliko saveta za efikasnije i brže kuvanje koje štedi vreme (i struju) u kuhinji.
Koristite manji tiganj ili lonac
Ako za kuvanje hrane koristite veliki lonac ili tiganj, verovatno gubite vreme u kuhinji. Da biste zagrejali veći lonac ili tiganj, potrebno vam je više vremena nego za manje posuđe. Osim toga, često se toplota ne raspoređuje ravnomerno na veću šerpu ili šerpu, što dodatno produžava proces termičke obrade namirnica. Naravno, ovo pravilo važi samo u slučajevima kada pripremate manje količine hrane. Ako kuvate „za vojsku“, izaberite odgovarajuća jela za svoj kulinarski zadatak.
Pokrijte lonac ili tiganj
Ako želite da brže kuvate supu, čorbicu ili neko slično jelo kašikom, pokrijte šerpu u kojoj kuvate. Ne samo da ćete ubrzati proces kuvanja, već ćete i smanjiti količinu električne energije koju ćete koristiti. Ako želite da budete još efikasniji i brži, zagrejte vodu za, na primer, testeninu u kotliću. Zatim u prazan zagrejani lonac na šporetu sipajte zagrejanu vodu i nastavite proces kuvanja testenine na uobičajen način.
Oštrite noževe
Guljenje i seckanje povrća može se pretvoriti u polusatnu avanturu ako pokušate da obavite zadatak tupim nožem. Kvalitetan i naoštren nož će vam omogućiti da brže i preciznije isečete hranu na željene komade. Uvek je poželjno iseći hranu na komade približno iste veličine kako bi se termički obradili za isto vreme. Ako niste dobri sa nožem, uložite u par kuhinjskih makaza. Lakše je seckati začinsko bilje kuhinjskim makazama, a proces je toliko jednostavan da mirisne začine možete staviti direktno u šerpu ili na tanjir – a da ne morate da prljate kuhinjsku dasku.
Ekspres lonac
Pasulj je najfiniji kada ga sami kuvamo od suvog pasulja. Najbrže se kuva suvi pasulj uz pomoć ekspres lonca. Ekspres lonac će skratiti pripremu bilo kog jela – od punjenih paprika do pilećih supa. Ako nemate ekspres lonac, mahunarke kao što je pasulj morate potopiti noć pre toplotne obrade. Ako želite da značajno skratite vreme namakanja i kuvanja, dodajte malo sode bikarbone u pasulj, što će olakšati i ubrzati ovaj proces.
Meso sobne temperature
Uvek držite sveže meso i jaja u frižideru, osim neposredno pre nego što planirate da ih tehnički preradite. Odreske je dovoljno izvaditi iz frižidera 20-ak minuta pre pečenja da dostignu sobnu temperaturu. Ne samo da će se meso sobne temperature kuvati brže i ravnomernije, već će biti i ukusnije.
Preuzmite android aplikaciju.