Tokom vrućih, sparnih dana, klima u automobilu je spas, ali treba biti oprezan. Jedna stvar na koju je važno obratiti pažnju, a mnogi je ne shvataju ozbiljno, jeste – redovno čišćenje klima uređaja.
Ako se vozite po gradu, razmislite da li vredi uključiti klima uređaj – sve dok hladi automobil, već ste na odredištu. Bolja i ekonomičnija opcija je da vozilo bude parkirano u hladu, stavite zaštitu od sunca na šoferšajbnu i otvorite prozore tokom vožnje.
Ukoliko ipak odlučite da uključite klima-uređaj, izuzetno je važno da pazite da temperatura hlađenja ne bude preniska u odnosu na spoljašnju, jer možete dobiti upalu grla i sinusa i prehladiti se. Preporučljivo je da razlika ne bude veća od 5 do 6 stepeni. Osim toga, nije dobro izlagati telo ekstremnim temperaturnim razlikama, a posebno osobe sa slabim srcem to ne bi trebalo da rade.
Pravilna procedura hlađenja automobila
Nakon pokretanja automobila otvorite sve prozore i uključite klima uređaj. Izaberite opciju uvlačenja spoljašnjeg vazduha. Podesite temperaturu na minimum. Podesite brzinu ventilatora na najveću brzinu. Nakon hlađenja zatvorite prozore i smanjite brzinu ventilatora. Pustite da hladan vazduh duva na šoferšajbnu i noge, a ne na lice. Nekoliko minuta pre kraja putovanja isključite klimu i ostavite uključenu ventilaciju – na taj način će se vlažna mesta u klima-uređaju isušiti, a samim tim i rizik od razmnožavanja bakterija, gljivica i buđi, jer se preferirajte vlažno, a ne suvo okruženje. Ne usmeravajte duvaljku direktno u lice.
Razlika temperature u rashlađenoj prostoriji u odnosu na spoljnu temperaturu ne bi trebalo da bude veća od 8 stepeni, vlažnost vazduha od 40 do 60 odsto, a brzina strujanja vazduha ne bi trebalo da prelazi 0,2 m/s. Ne usmeravajte duvaljku direktno u lice, jer to povećava mogućnost glavobolje, upale grla, očiju, nosa i problema sa sluzokožom uha. Takođe, ako je moguće, koristite rashladne uređaje sa ovlaživačima.
Iz godine u godinu povećava se upotreba klima uređaja, a samim tim i negativni efekti na zdravlje gornjih i donjih delova respiratornog sistema.
Sa druge strane, blagotvorno dejstvo klima uređaja je filtriranje vazduha koji dolazi spolja, što je pogodno za pacijente koji su alergični na polen, prašinu i grinje. Na ovaj način je niža koncentracija alergena u vazduhu. Filtriraju se i bakterije, virusi i gljivice.
Međutim, najčešće se koriste klima uređaji koji hlade i suše vazduh, ali ga ne vlaže. Takav uređaj isušuje sluzokožu disajnih puteva, čime gubi ulogu prečišćivača udahnutog vazduha. Takva sluzokoža se lomi, stvarajući mikro ragade (bolne krvave pukotine na tvrdoj i suvoj ili upaljenoj koži) u koje se kaleme mikroorganizmi koji dovode do infekcije,
Savet lekara:
Uz sve to, važno je napomenuti da prehlade nisu uzrokovane hladnim vazduhom, već su uzrokovane mikroorganizmima koji su stvorili uslove za uzgoj na ovako izmenjenoj sluzokoži.
Isušivanje je tim veće ako je pravac vazduha iz klima uređaja usmeren direktno ka licu.
Redovno dezinfikujte i čistite filtere uređaja. Oprez za hronične bolesnike koji boluju od kardiovaskularnih bolesti, kojima se preporučuje umereno rashlađen prostor bez naglih promena temperature okoline. Ne boravite u rashlađenom prostoru u mokroj odeći, jer je gubitak temperature i hipotermija ovih delova tela višestruko brži.
Poseban oprez kada koristite klima uređaj u prisustvu male dece.
Hidrirajte se vodom i nezaslađenim biljnim čajevima u klimatizovanom prostoru. Ne spavajte u klimatizovanoj prostoriji zbog rizika od dehidracije i hipotermije. Klima ne izaziva nelagodu, bolest i druge smetnje, već ljudski faktor koji ne ume da se nosi sa njom i ne poštuje pravila i upozorenja.
Redovno čistite klima uređaj
Postoji još jedna stvar na koju je važno obratiti pažnju, a mnogi je ne shvataju ozbiljno – redovno čišćenje klima uređaja. Preporuka je svake dve godine, mada neki kažu da bi bilo dobro da se to radi pre svakog leta. Naime, u vazduhu se mogu razmnožavati razne bakterije, gljivice i buđ, a ako se ne očisti, mogu završiti u respiratornom sistemu izazivajući alergije, iritaciju oka, suv kašalj… ali i ozbiljne zdravstvene probleme. Uz to, uverite se da ima dovoljno gasa u klimi, jer od toga zavisi da li se dobro hladi ili ne, ali će vam to proveriti majstor koji čisti klimu, samo mu javite.
Preuzmite android aplikaciju.