Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Трикови како да користите клима уређај у аутомобилу за најбрже хлађење

Током врућих, спарних дана, клима у аутомобилу је спас, али треба бити опрезан. Једна ствар на коју је важно обратити пажњу, а многи је не схватају озбиљно, јесте – редовно чишћење клима уређаја.
Фото: Pixabay/Pexels

Ако се возите по граду, размислите да ли вреди укључити клима уређај – све док хлади аутомобил, већ сте на одредишту. Боља и економичнија опција је да возило буде паркирано у хладу, ставите заштиту од сунца на шофершајбну и отворите прозоре током вожње.

Уколико ипак одлучите да укључите клима-уређај, изузетно је важно да пазите да температура хлађења не буде прениска у односу на спољашњу, јер можете добити упалу грла и синуса и прехладити се. Препоручљиво је да разлика не буде већа од 5 до 6 степени. Осим тога, није добро излагати тело екстремним температурним разликама, а посебно особе са слабим срцем то не би требало да раде.

Правилна процедура хлађења аутомобила

Након покретања аутомобила отворите све прозоре и укључите клима уређај. Изаберите опцију увлачења спољашњег ваздуха. Подесите температуру на минимум. Подесите брзину вентилатора на највећу брзину. Након хлађења затворите прозоре и смањите брзину вентилатора. Пустите да хладан ваздух дува на шофершајбну и ноге, а не на лице. Неколико минута пре краја путовања искључите климу и оставите укључену вентилацију – на тај начин ће се влажна места у клима-уређају исушити, а самим тим и ризик од размножавања бактерија, гљивица и буђи, јер се преферирајте влажно, а не суво окружење. Не усмеравајте дуваљку директно у лице.

Разлика температуре у расхлађеној просторији у односу на спољну температуру не би требало да буде већа од 8 степени, влажност ваздуха од 40 до 60 одсто, а брзина струјања ваздуха не би требало да прелази 0,2 м/с. Не усмеравајте дуваљку директно у лице, јер то повећава могућност главобоље, упале грла, очију, носа и проблема са слузокожом уха. Такође, ако је могуће, користите расхладне уређаје са овлаживачима.

Из године у годину повећава се употреба клима уређаја, а самим тим и негативни ефекти на здравље горњих и доњих делова респираторног система.

Са друге стране, благотворно дејство клима уређаја је филтрирање ваздуха који долази споља, што је погодно за пацијенте који су алергични на полен, прашину и гриње. На овај начин је нижа концентрација алергена у ваздуху. Филтрирају се и бактерије, вируси и гљивице.

Међутим, најчешће се користе клима уређаји који хладе и суше ваздух, али га не влаже. Такав уређај исушује слузокожу дисајних путева, чиме губи улогу пречишћивача удахнутог ваздуха. Таква слузокожа се ломи, стварајући микро рагаде (болне крваве пукотине на тврдој и сувој или упаљеној кожи) у које се калеме микроорганизми који доводе до инфекције,

Савет лекара:

Уз све то, важно је напоменути да прехладе нису узроковане хладним ваздухом, већ су узроковане микроорганизмима који су створили услове за узгој на овако измењеној слузокожи.

Исушивање је тим веће ако је правац ваздуха из клима уређаја усмерен директно ка лицу.

Редовно дезинфикујте и чистите филтере уређаја. Опрез за хроничне болеснике који болују од кардиоваскуларних болести, којима се препоручује умерено расхлађен простор без наглих промена температуре околине. Не боравите у расхлађеном простору у мокрој одећи, јер је губитак температуре и хипотермија ових делова тела вишеструко бржи.

Посебан опрез када користите клима уређај у присуству мале деце.

Хидрирајте се водом и незаслађеним биљним чајевима у климатизованом простору. Не спавајте у климатизованој просторији због ризика од дехидрације и хипотермије. Клима не изазива нелагоду, болест и друге сметње, већ људски фактор који не уме да се носи са њом и не поштује правила и упозорења.

Редовно чистите клима уређај

Постоји још једна ствар на коју је важно обратити пажњу, а многи је не схватају озбиљно – редовно чишћење клима уређаја. Препорука је сваке две године, мада неки кажу да би било добро да се то ради пре сваког лета. Наиме, у ваздуху се могу размножавати разне бактерије, гљивице и буђ, а ако се не очисти, могу завршити у респираторном систему изазивајући алергије, иритацију ока, сув кашаљ… али и озбиљне здравствене проблеме. Уз то, уверите се да има довољно гаса у клими, јер од тога зависи да ли се добро хлади или не, али ће вам то проверити мајстор који чисти климу, само му јавите.

Bivši provalnik savetuje kako da zaštitite domove od lopova

Преузмите андроид апликацију.