Svi znamo da proizvodi imaju rok trajanja, ali postoje i oni koji se mogu bez problema čuvati godinama.
Ovo može biti zanimljivo, posebno imajući u vidu preporuku vlade da uvek ima desetodnevne zalihe hrane u slučaju katastrofe. Barem u malim stanovima, gde su stanari suočeni sa činjenicom da u zamrzivaču i frižideru nema mesta za velike zalihe. Ovde su prednost proizvodi koji se mogu dobro čuvati i ne moraju se hladiti ili zamrzavati.
Ovi proizvodi uključuju i pirinač.
Nije bitno da li je u pitanju basmati pirinač, divlji pirinač, jasmin ili puding od pirinča – skoro sve vrste pirinča traju zauvek. Izuzetak je smeđi pirinač, koji se zbog sadržaja masti brže kvari od ostalih vrsta pirinča. U osnovi, pirinač treba čuvati na suvom mestu i po mogućnosti u hermetički zatvorenoj posudi. Tada se može bez problema dugo čuvati u ostavi ili kuhinjskim ormarićima. Zaista praktična hrana koja se može kombinovati sa mnogim jelima.
Ništa manje praktična za skladištenje nije slatka hrana koju je na početku rata u Ukrajini takođe pogodila nestašica.
Med
Ako se pravilno skladišti, može trajati vekovima. Istraživači su već pronašli med u drevnim egipatskim grobnicama koji je „još mogao da se konzumira posle 3.000 godina.
Tajna večnog roka trajanja meda je u pčelinjaku. Pčele proizvode aktivne sastojke koji inhibiraju rast klica u košnici. Supstance poznate kao „inhibini“ takođe se nalaze u medu i ključ su dugovečnosti.
Ovo je još jedan razlog zašto se kaže da med ima lekovita svojstva povezana sa infekcijama gripa. Neki dodaci ishrani kao što su propolis ili matični mleč mogu se naći u apotekama, ali njihova efikasnost nije klinički dokazana. Ali činjenica je da se med – sve dok se drži u mraku i nije kontaminiran – može zauvek čuvati kao hrana.
Međutim, u čaši ne sme biti stranih predmeta, kao što su mrvice hleba ili ostaci putera. Med vremenom može da potamni i izgubi aromu i tipičan slatkast ukus, ali se i dalje može konzumirati i kada se kristalizuje.
Uz pirinač možete koristiti i mahunarke koje su na trećem mestu među večnim namirnicama.
Osušeni pasulj, sočivo ili grašak mogu se čuvati na hladnom mestu zaštićenom od svetlosti do 30 godina ili čak duže.
Mahunarke duguju svoj dugi rok trajanja svojoj sposobnosti da prežive bez vode. A gde je suvo, klice se ne osećaju prijatno, kao što svi znamo.
Mahunarke se stoga mogu bez oklevanja koristiti u kuhinji dugo nakon isteka roka trajanja. Ali kao potrošač, morate imati na umu da dugi rok trajanja važi samo za mahunarke sa ljuskom – oguljene mahunarke traju samo oko šest meseci. Inače, mahunarke se smatraju veoma zdravim zbog vlakana koja sadrže.
Takođe su veoma zasitni i mogu se koristiti na mnogo načina u kuhinji.
Preuzmite android aplikaciju.