Danas je u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu otvorena međunarodna konferencije pod nazivom “Saveznici tokom katastrofa: Tursko-Srpsko iskustvo” na kojoj su prisustvovali delegacija spasilačke organizacije AKUT iz Turske, kao i spasilački tim iz Srbije.
Konferencija će trajati do 12. maja na kojoj će “Organizacija za traganje i spasavanje” iz Novog Sada i spasilačke organizacije AKUT iz Turske razmenjivati zajednička iskustva boravka u Turskoj za vreme zemljotresa.
Cilj konferencije je analiza reagovanja spasilačkih organizacija tokom katastrofalnog zemljotresa koji je pogodio Tursku, kao i jačanje bilateralnih i bratskih odnosa između dve organizacije i dve države.
Dragan Bjelić, predsednik Organizacije za traganje i spasavanje, sumirao je utiske tokom boravka u Turskoj.
„Nakon četiri meseca od tragičnih zemljotresa koji su pogodili Tursku. Sa spasilačkom organizacijom AKUT sa kojom smo radili rame uz rame tokom sedam dana našeg boravka u Kahramanmarašu koji je bio epicentar drugog zemljotresa. Ovde smo danas da aliziramo i sumiramo utiske tokom našeg boravka u Turskoj kao i da analiziramo sve korake koje smo tamo činili, ali i da razgovaramo o budućoj saradnji, budućim vežbama i reagovanjem u slučaju vanredne situacija ukoliko se one dese“, istakao je Bjelić.
Naš tim za spasavenje u Tursku se uputio tri dana nakon zemljotresa. Kahramanmaraš u tom trenutku je bio u potpunosti razoren zemljotresom. Kakvi su utisci nakon četiri meseca, Bjelić je odgovorio.
„Radili smo na poslovima pretrage i spasavanje za ljudskim životima, ali takođe imali smo i medicinski tim koji je bio zadužen za pružanje prve medicinske pomoći svima kojima je to bilo neophodno. Naši utisci su pomešani, i dan danas se prisećamo svih situacija u kojima smo se zatekli. Ono što je najveći utisak ostavilo na nas jesu lica ljudi koji su čekali ispred ruševina svoje najmilije da budu izvučeni. Tio je najjači utiskao koji i dan danas stoji u nama“, istakao je.
Organizacija za traganje i spasavanje je osnovana 2020. godine u Novom Sadu, a o daljim aktivnostima Bjelić naglašava da danas imaju priliku da šire organizaciju i tom prilikom pozvao sve zainteresovane građane da se priključe i da budu deo organizacije za traganje i spasavanje.
Đorđe Herceg, prorektor Univerziteta u Novom Sadu, istakao je da je ponosan što imaju priliku da ugoste tim iz Turske.
„Nažalost svedoci smo toga da se u današnje vreme dešava dosta katastrofa. Veliko nam je zadovoljstvo da su naši studenti iz Srbije u okviru organizacije za traganje i spasavanje učestvovali u pomoći Turskoj. Takođe nam je drago što smo učestvovali u razvijanju međunardne saradnje i dobrih međunarodnih odnosa sa prijateljima iz Turske“, rekao je Herceg.
Esra Ustunkaja, drugi predsednik Turske spasilacke organizacije AKUT zahvalila se na gostoprimstvu.
„Želela bih da se zahvalim kolegama, koji su nas pozvali na ovaj sastanak i time potkrepili našu saradnju u razmenjivanju korisnih informacija i saveta vezanih za spasavanje ljudskih života, u zemljotresima koji su pogodili Tursku, 6. februara ove godine. Ova saradnja će nam doneti uspehe u nekim našim sledećim zajedničkim poduhvatima, spasavanja ljudskih života, kako u našoj zemlji tako i u ostatku sveta. Hvala još jednom što ste došli danas ovde kao i na gostoprimstvu „, istakla je Utunkaja.
Preuzmite android aplikaciju.