Poslednjih nekoliko godina aplikacije za brojanje koraka postale su popularne, a često se za dobre rezultate navodi da je potrebno 10.000 koraka dnevno. No, da li je zaista tako?
Vanredna profesorka i programska direktorka nauke o vežbanju na Univerzitetu Norič Rašele Pojednic nedavno je na svom Instagramu profilu podelila edukativni sadržaj u kom postavlja pitanje: „Treba li vam stvarno 10.000 koraka dnevno?“
Prema studiji iz 2023. godine koja je objavljena u časopisu „American College of Cardiology„, sugeriše se da je 8.000 koraka dnevno povezano s poboljšanim zdravljem i dugovečnošću.
Druge studije takođe su dale slične rezultate. Na primer, studija iz 2023. godine objavljena u „Medicine and Science in Sports and Exercise“ otkrila je da u proseku, za zdrave starije odrasle osobe, 5.000 do 7.000 koraka dnevno smanjuje rizik od rane smrti.
Još jedna studija iz 2021. godine objavljena u „JAMA Network Open„-u otkrila je da je 7.000 koraka dnevno najbolja opcija kada je reč o smanjenju stope smrtnosti.
– U proseku, 7.000 koraka je bliže onome što istraživanje kaže da nam je potrebno za zdravlje. Zapravo, nedavna studija pokazala je da samo 4.000 koraka dnevno može imati značajnu korist za funkciju i volumen mozga, a to uključuje sivu masu, koja pomaže u obradi informacija, i belu masu, koja povezuje različite regije mozga, kao i hipokampus, važan za pamćenje – navodi Pojednic u svojoj objavi.
Dalje objašnjava da je studija „Journal of the American College of Cardiology„, koja je bila meta-analiza 12 manjih studija, pokazala da samo 2.600 koraka dnevno pokazuje kardiovaskularne dobrobiti i smanjeni rizik od rane smrti.
Zanimljivo i možda pomalo uznemirujuće, s obzirom na to da je postao neka vrsta zlatnog standarda, jeste da preporuka od 10.000 koraka dnevno nikada nije bila utemeljena na nauci.
Preuzmite android aplikaciju.