Mišeluk će kako je ranije najavljeno biti rezidencionalno naselje, a već sada po rečima agenata za prodaju nekretnina se na ovom potezu traži kvadrat više.
Živnuli su i drugi delovi Petrovaradina, a cene nekretnina i zemlje su i do nekoliko puta skuplje.
Danča Slavov, direktor i vlasnik „Status nekretnina” za Dnevnik kaže da je izgradnjom kovid bolnice na Mišeluku došlo do povećane potražnje za parcelama, kako od strane investitora, tako i od strane onih koji bi da izgrade kuću na sremskoj strani.
– Cene parcela na Mišeluku su poskupele za 30 odsto. Kvadratni metar košta od 70 do 140 evra, a cena zavisi od lokacije. Mišeluk je uvek bio atraktivna lokacija, kako zbog blizine gradu, tako i zbog pogleda, ali izgradnjom bolnice je postala još traženija. Investitori očekuju da će tu cena kvadrata biti viša u odnosu na ostale delove grada, dok oni koji žive u gradu, a žele da grade kuću vrlo rado biraju Mišeluk – kaže Slavov.
Kako je za „Dnevnik” kazao predsednik sindikata građevinskih radnika Vojvodine Josip Modić oko 500 radnika je angažovano na potezu Mišeluka, za izgradnju kovid bolnice i za okolne radove na saobraćajnicama.
– Tokom korone su traženi placevi za izgradnju stambenih objekata i kuća, a kako je krenula izgradnja bolnice, potražnja je još veća. Traže se parcele od 500 do 3.000 kvadrata. Ima i slučajeva da ljudi kupuju zemlju da bi ulagali, jer očekuju da će na tom potezu sve biti skuplje – kaže Modić.
Na početku Alibegovca , kaže, u planu je izgradnja devet zgrada i 14 vila sa bazenima što će biti jedinstveno naselje u Srbiji.
– Sugrađani sa sremske strane očekuju da će se infrastruktura sa Mišeluka proširiti i na druge delove poput Alibegovca i Karagače, kako bi bili kompletno komunalno opremljeni – zaključio je Modić.
Plan da deo Petrovaradina, poznat po trkama i brzoj vožnji bude moderno blokovsko naselje poput Novog Beograda datira još iz sedamdesetih godina.
Tada se Mišeluk u gradskim planovima spominjao kao zona za porodično stanovanje, jer je postojala ideja da se Novi Sad širi ka sremskoj strani, odnosno baš na ovom prostoru. Danas je naselje Mišeluk slabo naseljeno i tu se uglavnom nalaze porodične kuće.
Tada je i putna infrastruktura pravljena za potrebe ovog naselja, pa je deo auto-puta E75 trebalo da prođe današnjom trasom od tunela ka Alibegovcu, ali se odlukom tadašnjeg pokrajinskog rukovodstva to izbeglo. Na samom obodu Mišeluka danas postoji elitno naselje Tatarsko brdo, koje je krenulo da se gradi početkom 1980-ih. Međutim, tu i danas postoji veliki broj ulica koje nisu potpuno asflatirane, ali su kuće i vile impozantne. Ovo je posledica neplanske gradnje ovog naselja. Moderni blokovi, umesto na Mišeluku, izgrađeni su na području današnjeg Novog naselja.
Na Mišeluku je u sklopu svih planova izgrađena zgrada Radio-televizije Vojvodine, koja je srušena 1999. godine u NATO agresiji. Zgrada je okružena šumom i magistralnim putem.
Gradonačelnik grada Novog Sada Miloš Vučević je u ranijim izjavama kazao da će potpuno biti promenjen Mišeluk, da je tamo zgrada RTV na jednom kraju, i bolnicu na drugom i da ostaje predivan potez koji treba da se razvija, ali tu treba da bude i obdaništa, škola, parkovi…
Govoreći o važnosti izgradnje kovid bolnice, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević je kazao da je ona nemerljiva. – Nekada su nam zatvarali fabrike, ali sada više ništa nije isto. Ovo je garancija da ćemo imati nove investicije, jer bez zdravlja nemamo ništa – poručio je Vučević. On je istakao da će Grad Novi Sad učiniti sve da radovi budu završeni u roku, poručivši da sa kovid bolnicom sledi preporod čitavog Mišeluka koji će, kako je istakao, biti jedna od najatraktivnijih lokacija za život u čitavom gradu Novom Sadu.
Dodao je u ranijim izjavama da se urbanistima ne igra sa nekom velikom spratnošću, da će to biti jedno lepo rezidencionalno naselje, a spratnost će biti P+1 ili P+2.
Vučević je kao posebno atraktivnu parcelu izdvojio onu na kojoj se nalazi stara betonjerka, pored nove zgrade RTV i rekao da bi tu mogao biti izgrađen hotel ili zgrada sa prelepim pogledom na grad. Između ostalog, a kako smo već pisali na gradilištu bolnice na Mišeluku u toku je postavljanje elektromašinske opreme, zanatski i instalaterski radovi, izgradnja servisnih i prilaznih puteva i povezivanje javnog osvetljenja.
Kako su bolničke zgrade pod krovom i fasadom, može se pretpostaviti da će 1. septembra, kada je zakazano otvaranje ove zdravstvene ustanove sa oko 600 kreveta, Novi Sad dobiti novu bolnicu, koja bi, prema najavama zvaničnika, nakon obuzdavanja korona virusa, trebalo da postane Gradska bolnica.
Preuzmite android aplikaciju.