Dok ministar pravde ističe da će odgovarati svako ko je probao da zaustavi miran prenos vlasti, bivši predsednik veruje da istrage imaju za cilj samo da ga spreče da se ponovo kandiduje.
U danu kad se Donald Tramp vratio u Vašington i na kilometar i po od Bele kuće održao govor u kojem je nagovestio da bi ponovo mogao da se kandiduje, pojavila se vest da bi Ministarstvo pravde moglo da pokrene krivičnu istragu protiv bivšeg predsednika.
Kako su američki mediji objavili, ministarstvo je počelo da ispituje ulogu koju je nekadašnji šef vlade odigrao u pokušajima da se preinače rezultati izbora 2020. Iako je ministarstvo i dosad istraživalo upad Trampovih pristalica u Kongres, a mnogi koji su u tome učestvovali već su i osuđeni, protiv samog Trampa nije otvarana istraga. Tužioci sad ispituju svedoke o tome koja je bila uloga nekadašnjeg prvog čoveka administracije u događajima od 6. januara 2021, prenosi „Vašington post”.
To što je ministarstvo počelo da se bavi Trampom znači da su istrage koje se vode protiv nekadašnjeg šefa Zapadnog krila podignute na viši nivo. Protiv Trampa se već vodi istraga u Kongresu, ali to je političko suđenje bez pravnih posledica po bivšeg predsednika. Ministarstvo pravde vodi krivične istrage koje mogu da završe na sudu i dovedu do pravog suđenja.
Na pitanje da li će tužilaštvo podići optužnicu za krivično delo protiv nekadašnjeg američkog lidera, ministar pravde Merik Garland je izjavio za NBC news da će tužioci pokrenuti spor protiv „svakoga ko je krivično odgovoran za ometanje mirnog prenosa vlasti s jedne administracije na drugu”.
U govoru koji je održao pred pristalicama neposredno pre juriša na Kapitol, tadašnji šef Bele kuće ponovljao je da su demokrate pokrale predsedničke izbore u novembru 2020. Trampove pristalice su potom silom ušle u Kongres da bi omele zakonodavce koji su zvanično potvrđivali pobedu Džoa Bajdena.
Grupa kongresmena, uglavnom iz redova Demokratske stranke, nezavisno od Ministarstva pravde istražuje šta se dogodilo 6. januara. Poslednjih nedelja kongresmeni predstavljaju rezultate na sednicama koje se uživo prenose na televiziji. Prema izjavama pojedinih svedoka, Tramp je u vreme sukoba svojih pristalica i policije gledao televiziju i odbijao da pozove podržavaoce da se raziđu. Isti izvori navode da je tadašnji predsednik pritiskao svog potpredsednika Majka Pensa da ne dozvoli da Senat tog dana potvrdi Bajdenovu pobedu. Tramp je mislio da Pens treba nešto da uradi jer je potpredsednik države formalno i predsedavajući Senata, ali je Pens to odbijao.
Preuzmite android aplikaciju.