Srednjoamerička država Honduras objavila je da će uspostaviti diplomatske odnose sa Pekingom, što u praksi znači raskidanje veza sa Tajvanom. Time će se broj država članica Ujedinjenih nacija koje priznaju Tajvan smanjiti na samo 12.
Predsednica Hondurasa Sjomara Kastro de Zalaja saopštila je 14. marta objavom na društvenoj mreži Tviter da je naložila ministru inostranih poslova Eduardu Rejni da uspostavi zvanične odnose sa Narodnom Republikom Kinom.
To praktično znači da će Honduras, koji je bio jedna od malobrojnih zemalja sveta koja je kao legitimnog predstavnika Kine i njenog naroda priznavala vladu na Tajvanu, uskoro raskinuti odnose sa Tajpejom i svoje diplomatsko predstavništvo prebaciti u Peking.
Usled toga, broj zemalja članica Ujedinjenih nacija koje priznaju Tajvan kao nezavisnu državu pašće na samo 12.
Uglavnom je reč o ostrvskim državama u Tihom okeanu, kao što su Maršalska ostrva, Nauru, Palau i Tuvalu, i zemljama Kariba (Haiti, Seint Luis, Seint Kits i Nevis, Seint Vinsent i Grenadini) i Latinske Amerike (Gvatemala, Belize, Paragvaj). U Africi Tajvan priznaje samo Esvatini (bivši Svazilend).
Vlasti u Tajpeju kao legitimnog predstavnika cele Kine priznaje Vatikan, koji nije članica Ujedinjenih nacija.
Sjomara Kastro, koja je na čelo države stupila prošle godine, tako je ispunila predizborno obećanje dato 2021. da će priznati Narodnu Republiku Kinu.
Smatra se da je priznanje Pekinga za vladu cele Kine vitalno za Honduras u finansijskom smislu, jer je on jedna od dve najsiromašnije zemlje na Zapadnoj hemisferi.
Procenjuje se da čak 74 posto od 10 miliona stanovnika te države živi ispod linije siromaštva. Ona takođe ima veliki spoljni dug koji nije u stanju da otplati sopstvenim snagama.
S tim u vezi, ministar spoljnih odnosa Rejna je u intervjuu domaćim medijima izjavio da njegova država kroz priznanje Pekinga traži načine da obezbedi više investicija i prilika za trgovinu. On je i dodao da tim činom ona takođe sledi globalni trend.
I zaista, otpriznavanje Tajvana ubrzava se u poslednjih par decenija, što važi i za Srednju Ameriku, gde je Kina sve prisutnija kao krupni investitor i gde su Tajpeju od 2007. naovamo leđa okrenuli Kostarika, Panama, El Salvador i Nikaragva.
Ovo naročito važi za poslednjih pet godina, jer su četiri od tih pet zemalja priznali Peking u periodu od 2017. do 2022. godine.
Kina, SAD i Irak pozdravljaju obnavljanje odnosa između Irana i Saudijske Arabije
Preuzmite android aplikaciju.