Sudeći prema novom istraživanju, nije svejedno zvoni li vam ujutro neka melodija ili običan, ali prodoran „bip-bip“ ton, piše Indeks.
Upravo ovaj zvuk utiče na to koliko ćete biti tromi i nespretni nakon buđenja, piše Sajens dejli.
Studija Univerziteta RMIT pokazuje da melodični jutarnji alarmi mogu poboljšati nivo budnosti, a oštri tonovi alarma povezani su s povećanim nivoom jutarnje nespretnosti.
Ovo iznenađujuće otkriće moglo bi imati važne implikacije za sve kojima je potrebno da dostignu vrhunac sposobnosti u što kraćem roku od buđenja, kao što su radnici zaduženi za pružanje određene pomoći. Vodeći autor istraživanja Stuart Mekfarlan, rekao je da je jutarnja tromost – ili inercija spavanja, ozbiljan problem u našem 24-satnom svetu.
„Ako se ne probudite pravilno, radni učinak vam se može pogoršati tokom razdoblja do četiri sata, a upravo ova činjenica povezana je s velikim nesrećama“, kaže Mekfarlan.
Možda mislite da bi oštri „bip-bip“ ton poboljšao vašu budnost, ali naši podaci govore da su melodični alarmi možda ključni element za pravilno buđenje.
Iako je potrebno provesti više istraživanja kako bi se bolje razumjela precizna kombinacija melodije i ritma koji bi najbolje funkcionirali, izbor alarma može se pokazati kao veoma važan, jer većina ljudi koristi upravo njih kako bi se na vreme probudila.
„Ovo je posebno važno za ljude koji mogu raditi u opasnim situacijama ubrzo nakon buđenja, poput vatrogasaca ili pilota, ali i za one od kojih se očekuje brza pripravnost, kao što je netko ko vozi u bolnicu u hitnim slučajevima“, objašnjava Mekfarlan.
U istraživanju je učestvovalo 50 ljudi. Ispitanici su koristili posebno dizajniranu internet anketu koja im je omogućavala da učestvuju u istraživanju iz udobnosti vlastitog doma.
Svaka osoba je prijavila kakvu vrstu zvuka koristi za buđenje, a zatim je ocenila nivo usporenosti i budnosti prema standardnim kriterijima inercije spavanja.
„Ova studija je važna, jer čak i Nasini astronauti navode da inercija spavanja utiče na njihove performanse na Međunarodnoj svemirskoj stanici“, rekao je Adrian Dajer, koautor istraživanja. „Mislimo da bi oštar zvučni signal mogao ometati ili zbunjivati naše moždane aktivnosti kada se budimo, dok melodičan zvuk pomaže da se pređe u budno stanje na efikasniji način.“
Preuzmite androidaplikaciju.