Sa hladnijim vremenom teretane u Novom Sadu su sve punije. Moraju se „preživeti“ zima i praznici, sa manje od 10 kilograma viška, te je dobro znati šta vas očekuje u vašim izabranim teretanama.
Bilo da trenirate u teretanama od 500 ili od 30 metara kvadratnih, svejedno je, pošto ćete gotovo sigurno naići na bar neku od sledećih ličnosti, a u ekstremnim uslovima moguće i na sve.
Pre nego što počnemo, da naglasimo da itekako podržavamo svaku vrtsu fizičke aktivnost, pa i treninge u teretani, koji su esencija za zdrav život, ukoliko se rade ispravno naravno. Međutim uzimajući u obzir da se Novosađani različito pristupaju gotovo svim delatnostima u životu, isti je slučaj i sa vežbanjem.
U ovom članku ćemo opisivati tipove muškaraca u teretani, ali ne brinite doći i ženska populacija na red, ali je potrebno temeljnije istraživanje, budući da su žene vežbači veoma kompleksan pojam.
Početnik
Pošto je ova kategorija „uniseks“, važiće i za muškarce i za žene. Nekolicina razloga postoji za kretanje u teretanu. Moguće da ste prekinuli sportsku karijeru, ali želite da ostanete fizički aktivni, moguće da ste prekinuli „kauč“ karijeru pa želite da postanete fizuički aktivni. Želite da smršate, da se ugojite ili jednostavno bolje sebi da izgledate.
Početnici se obično upuštaju u treninge u teretani, sa svojim „iskusnijim“ drugarima/cama, te zavise od znanja svojih prijatelja. Male kilaže i korišćenje gotovo svake sprave u teretani su boljke početničkog pristupa treningu, ukoliko nemaju neko prethodno sportsko iskustvo, ovi treninzi se mogu pretvoriti u noćnu moru.
Prvo – verovatno će doći do povrede, drugo – neće se videti napredak, tako da postoje izgledne šanse da se početnici razočaraju u teretanu, pre nego što su zapravo i počeli. Treba imati na umu da vam je potrebno strpljenje i za mršavljenje, kao i za nabacivanje kilaže, pogotovo ako se niste bavili sportom pre toga.
Personalni treneri
Jedno od najpopularnijih zanimanja današnjice, svako ima utisak da može da radi ovaj posao, sem što zapravo ne može. Novi Sad ima veliki broj dobrih i pouzdanih personalnih trenera, ali ima i onih koji će svoje mušterije smestiti pre u invalidska kolica, nego na „Men’s Physique“ takmičenje, tako da pažljivo birajte svoje trenere!
Imajući ovo u vidu, valja napomenuti da psotoje i dve vrste personalnih trenera kada je u pitanju fizički izgled. Oni „napucani“, i oni „zdravi“. Razlika u tome jeste da su nabildovani personalni treneri, stekli poverenje klijenata svojim izgledom, dok su klijenti kod trenera prosečnih izgleda, tu zbog njegovog znanja. Naravno postoje i treneri sa kombinacijom ova dva u Novom Sadu i onio verovatno imaju najviše posla.
U suštini po čemu ih možete prepoznati? Ako ne po mišićima, onda samo obratite pažnju ko vas posmatra dok radite mrtvo dizanje i čičanj i prepoznaćete ih. Što je kockarima rulet, to su personalnim trenerima, ove dve vežbe. Prosto ne mogu da odole i pogledaju vašu formu kod izvođenja ovih vežbi, što vas može spasiti ukoliko ih ne radite pravilno.
„Ispravi leđa“ je sintagma koju su fitnes instruktori izrekli više puta od bilo koje druge. Svako nepravilno izvršavanje vežbi ih duboko pogađa i iritira, tako da će vam gotovo sigurno skrenuti pažnju. Vole kada ih se pita za savete, ali ne preterujte, jer ćete se uskoro naći u situaciji da vas trenira, a to se već plaća.
Atlete
Oni likovi što vas najviše nerviraju u teretani, ne svojim ponašanjem, nego ultra niskim procentom masti. Na benču ne dižu više od 90 kg, ali opet bi svi želeli da izgledaju poput njih. Rade vežbe mahom za eksplozivnost, ali ih je genetika ali i sportska pozadina nagradila „bogovskim izgledom“. Takođe su mobilni, te su ideal svakog nastavnika fizičkog, jer osim izgleda imaju i izvrsne atletske sposobnosti. Nemojte se nikada upoređivati sa ovim ljudima, jer osim ako pripadate u tih 2% ljudi, nikada nećete izgledati slično.
Izbacivači
Vikendom ih viđate ispred Muzeja, Đardina, Veriga… a preko rande nedelje kako izbnacuju 150 kilograma iz benča. Snaga je neupitna kod ovih momaka, koji se i u teretani ponašaju kao alfa mužijaci. Međutim kada ih upitate da urade seriju zgibova, tu nastaje problem. Kao izgovor ćete često čuti da su „zgibovi nebitna vežba“, međutim prosto imaju previše kila, a u najčešćim slučajevima i svaki mišić gornjeg tela im je upaljen.
Retko treniraju noge, ili gotovo nikada, te su im kolena skroz uništena, a pokreti kruti. Impozantan izgled nije fer zamena za bol koji osećaju svakog dana u telu, a i koji će ih u starosti dovesti do velikog problema. Ipak „masa je mama“ je ideologija kojom se vode pripadnici ove kategorije, te neće prihvatiti nikakve savete od „slabića“. Kardio im predstavlja vežbanje sa bučicama, istežu se samo kada vezuju pertle. Piju sve vrste suplemenata, kunu se u kreatin, a bez kofeina ne mogu preživeti dan.
Steroidaši
Veoma osetljiva tema, pogotovo za Novosađane, jeste korišćenje sterodida. Ne zbog zakonskih ili zdravstvenih prepreki, već zbog „prečice“ u svetu fitnesa. Nije teško proceniti da je neko koristi hemiju, ali isto tako lako možete optužiti nekog za uzimanje steroida i pogrešiti. Uglavnom oni se po svojoj muskulaturi razlikuju od ostalih vežbača, ali i po svom mirisu.
Ukoliko ne obraćaju dodatnu pažnju na higijenu, mogu da postanu najomraženiji članovi teretane, budući da se povećanjem testosterona u telu javlja i povećano znojanje.
Možete ih prepoznati po izraženim venama, većina je ćelava i naravno bez majice ili u majici bez rukava, pošto im je „vruće“ u teretani.
Matorci
Stereotip da samo mladi ide u teretanu, je potpuno razbijen u Novom Sadu. Gotovo je u svakoj novosadskoj teretani upisan jedan član koji pripada ovoj kategoriji. Nažalost svi koji su navršili 40 godina ćivota pripadaju ovoj grupi u teretani, iako se tokom svakodnevnice smatraju ljudima u „najboljim godinama“ .
Osim po godinama, njih možete prepoznati i po obaveznom peškiriću koji nose sa sobom i koji im je zaštitni znak. On im prvenstveno služi da obeleže svoju teritoriju, to jeste da ga ostave na mašini na kojoj trenutno vežbaju. Razumljivo ne dižu preteške kilaže i većinski rade vežbe za mobilnost. Polovinu vremena na treningu provedu u istezanju. Veliki su kritičari „izbacivača“ i „steroidaša“.
Klinci
Iako, doktori i fizijatri to ne preporučuju i maloletmnici su sve češći vežbači u teretanama. Neki „bildanje“ shvate preozbiljno pa u većini slučajeva ostanu 1,60m visine, dok drugi dođu tu da bi potrošili vreme i igraju se sa društvom. Uglavnom pronađu neke lopte u teretani, sa kojima igraju fudbal u delu za istezanje. Umeju da ostanu i po nekoliko sati, te ih zaposleni u teretani često opominju.
Tegove i bučice retko vraćaju na mesto, ali gotovo nikad ne zauzimaju olimpijske šipke. Obično nepravilno rade većinu vežbi, a mnogi se stide da pitaju starije vežbače.
Preuzmite android aplikaciju.