Početna > Novi Sad

Kulturna scena Novi Sad

„Tesla – svetlosna galerija“ deo Dočeka

Izložba „Tesla – svetlosna galerija“ održaće se 31. decembra sa početkom u 21.30 u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave.
Foto: NSEPK 2022
Izložba „Tesla – svetlosna galerija“ deo je Dočeka, platforme koja prelazak između dve kalendarske godine obeležava kroz mnoštvo događaja, koji ceo grad vide kao scenu.

Ovogodišnji Doček posebno je značajan, jer obeležava i godinu kada Novi Sad postaje Evropska prestonica kulture.

Filozofija Dočeka je jedinstvo u različitosti, (su)život u dualnosti – između dva kalendara, dana i noći, svetlosti i tame, zvuka i slike, prošlosti i budućnosti, tradicije i savremenih tehnologija, koje povezuje jedinstvena energija, baš kao i kod Tesle.

Barokni ambijent podgrađa Petrovaradinske tvrđave kroz „Tesla – svetlosnu galeriju“ postaje prostor susreta ovih suprotnosti, uvezanih energijom svetlosti.

Istražujući svetlost kao životni princip koji uvezuje sve nivoe postojanja, umetnici kroz različite umetničke medije Podgrađe pretvaraju u prostor susreta.

Posle predstave „Tesla, izumetnik“, pozivamo vas da formiramo procesiju do Podgrađa, gde vas očekuje neponovljiva izložba „Tesla – svetlosna galerija“.

Grupa umetnika će provesti građane kroz inspirativne prostore baroknog gradića, preobražene kroz snažne umetničke intervencije.

Prostorne instalacije će otkriti različite aspekte svetlosti kao sredstva umetničkog izraza koji aktuelizuju različita Teslina otkrića, ali i Tesline neostvarene snove.

Most Duga, stara zdanja u Beogradskoj ulici i sama Beogradska kapija – svi arhitektonski objekti kraj kojih ćemo proći – biće preobraženi u monumentalnoj igri svetlosti, pokreta i zvukova kroz fiksne, dinamičke, bežične i interaktivne audio-vizuelne tehnologije osvetljenja, uključujući 3D projekcije.
Foto: PrtSc/Google Maps

„Tesla – svetlosna galerija“ je proizvod kreativne sinergije više poznatih internacionalnih umetnika iz različitih gradova, koji se ponose titulom Evropske prestonice kulture.

Nagrađivani vizuelni umetnik, Petko Tančev dolazi iz bugarskog Plovdiva (EPK, 2019). Ovaj umetnik uz pomoć najsavremenije tehnologije stvara virtuelne svetove koji remete našu uobičajenu percepciju fizičke stvarnosti, a on će ujedno i otvoriti ovu izložbu.

Ivan Marušić Klif deluje na hrvatskoj sceni medijske umetnosti kao jedan od istaknutih autora eksperimentalnog smera, direktor je riječkog festivala svetlosti „Vector Hack“ 2018. i 2020 (EPK, 2020–2021). godine.

Pored njih, za važan segment izložbe zadužen je italijanski umetnik Alberto Novelo, poznat po prenameni pronađenih ili dekonstualizovanih analognih uređaja iz prošlosti (osciloskopi, rane gejming konzole, video-mikseri i laseri) u cilju istraživanja veze između zvuka i svetlosti u obliku kontemplativnih instalacija i performansa.

Proverenoj ekipi umetnika, koji svi, osim Ivana Marušića Klifa, po prvi put gostuju i rade u Srbiji, pridružiće se studenti scenskog dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, a projekat je ostvaren u saradnji sa Gradskom upravom za građevinsko zemljište i investicije (Novi Sad) i studijom za prostorni dizajn Modelart arhitekti (Novi Sad).

Sinergija umetnika iz različitih delova Evrope je najbolja najava, kako za otvaranje Evropske prestonice kulture, tako i za raznolike programe koji će ispuniti godinu titule pod sloganom „Za nove mostove“.

Partner projekta „Tesla – svetlosna galerija“ je NIS.

Na izložbi „Tesla – svetlosna galerija“ nas čekaju i velike muzičke zvezde 31. decembra, ali i dan kasnije, 1. januara.

Bend “Elektro Guzzi” za Doček

Preuzmite androidaplikaciju.