Почетна > Нови Сад

Зелени град Нови Сад

Терор криволоваца над дивљим гускама

Лабудово окно, оаза природе на Дунаву, привлачи на десетине хиљада гусака и других пловуша. Иако се једним својим делом налази у Специјалном резервату природе „Делиблатска пешчара“ и има статусе Међународно значајно подручје за птице (ИБА) и Рамсарско подручје, на том простору се одвија терор криволоваца над дивљим гускама.
Фото: Pixabay/Alexas_Fotos

Процењује се да годишње у Србији незаконито страда 120.000-170.000 јединки дивљих птица, а значајан део ове алармантне бројке чине управо гуске.

Криволов гусака, које се у великом броју срећу на територији Србије током сеобе и зимовања, заступљен је пре свега у низијским крајевима, уз велике реке и на рибњацима.

Будући да су гуске изузетно опрезне и друштвене птице, криволовци их лове при лошим временским условима (јак ветар, магла, снежна вејавица) када птице прелећу ниско.

Такође, криволовци користе недозвољена средства, као што су електронске вабилице, полуатоматске пушке (петометке) и лов из пловила у покрету.
Фото: Pixabay/S. Hermann & F. Richter

Дивља (Anser anser) и лисаста гуска (Anser albifrons) најчешће су гуске које се током ловне сезоне, која траје од 1.10. до 1.3., срећу у Србији. Лисаста гуска је ловна врста која се не гнезди у Србији, а дивља гуска строго заштићена и национално ретка гнездарица.

Обе врсте обитавају на воденим стаништима и отвореним пољима где се хране, док се током зиме на појединим локацијама окупљају у јатима која броје више хиљада јединки.

Због традиционално лошег распознавања птица и пуцања при смањеној видљивости, у криволову страдају и друге угрожене и строго заштићене врсте гусака, попут мале лисасте гуске (Anser erythropus), гуске црвеновољке (Branta ruficollis) и белолике гуске (Branta leucopsis).

Пријавите криволов дивљих гусака и других пловуша полицији или за савет позовите Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.

Da li je Novi Sad spreman za urbani altruizam?

 

Преузмите андроид апликацију.