Теразијска тераса ће добити зелени ток, парк који ће се простирати од Призренске до Карађорђеве улице, по узору на High Lane у Њујорку и на Promenade Plantée у Паризу.

Наша престоница ће на Теразијској тераси, уместо занемареног урбаног процепа, добити зелени ток у самом центру града.
Прва фаза изградње Теразијског парка обухвата простор између Призренске и Балканске и Улице краљице Наталије, подручје које данас функционише као запуштен парк.
”Парковски концепт је спонтан и хуман одговор на актуелне урбане и климатске околности. Базира се на два основна принципа: очувању постојеће вегетације уз допуну новом и пуној социјалној инклузији”, навео је оснивач архитектонског бироа ARCVS Бранко Реџић.
Тераса се често појављивала у урбанистичко-архитектонским конкурсима и плановима, али није била укључена у стварни живот града, што треба да промени пројекат ARCVS-а.
Како је наведено, шетњом кроз парк стално се мењају и перспективе ка реци, Савском амфитеатру и Новом Београду, а сваки од тих кадрова једнако је атрактиван.

Проспект дугачак близу 500 метара, са висинском разликом од 40 метара и једном од најзначајнијих урбаних позиција Београда, на прелазу између историјског градског језгра и Савског амфитеатра, додатно ће повезати строги центар и савско приобаље кроз линеарну зелену структуру која се од Призренске спушта до Карађорђеве улице.
”Кретање кроз парк је двоструко. Централна пешачка стаза са степеништем прати конфигурацију терена и намењена је бржем, директнијем проласку кроз парк, док двокраке рампе-парковске стазе посетиоцима омогућавају да шетњу и истраживање различитих програмских зона прилагоде свом ритму. Захваљујући овом систему, парк је у потпуности доступан и особама смањене покретљивости, старијим суграђанима, деци и бициклистима”, објаснио је Реџић.
Постојеће зеленило биће максимално очувано, а ново је бирано са фокусом на репрезентативне аутохтоне врсте и допринос градској микроклими.
Њихова комбинација непрекидно ствара атрактиван призор – разнобојним цветовима у пролеће, декоративним плодовима током хладнијих месеци или скулптуралним крошњама током целе године.

Реџић је нагласио да ће се Теразијска тераса састојати од мреже микроцелина које се могу користити на различите начине, у различито доба дана и године.
Парк је прилагођен потребама различитих корисника, па ће обухватати мирније зоне за одмор у малим урбаним баштама, као и део за активно провођење времена где ће се налазити теретана на отвореном, скејт парк, игралиште за децу, џогинг стаза и простор за кућне љубимце.
Највиши део, са којег се пред посетиоцима широм отвара панорама Саве, предвиђен је, између осталог, за одржавање различитих манифестација.
Урбани мобилијар попут клупа, осветљења, корпи и инфо-табли, пројектован је у складу са највишим стандардима безбедности, комфора и дуготрајности, али и естетике која се ненаметљиво уклапа у амбијент парка.
Пројекат се, како је наведено, темељи на поштовању места, потреба грађана и урбане логике, стварајући пажљиво обликован, доступан и инклузиван простор који припада свима.
Преузмите андроид апликацију.