Iz japanske oštećene nuklearne elektrane Fukušima iscurelo je oko 5.500 litara kontaminirane radioaktivne vode u životnu sredinu pre nego što je tretirana u sredu, ali to nije izazvalo „primetno“ povećanje radioaktivnosti u okolini, saopštila je danas kompanija Tepko koja upravlja elektranom.
Kompanija tvrdi da nije otkriven nikakav trag kontaminacije van lokacije, objavio je Figaro.
Curenje je zaustavljeno dvadesetak minuta nakon što ga je u sredu ujutru otkrio jedan radnik, navodi Tepko.
Kako se ističe, curenje se dogodilo pre nego što je radioaktivna voda oslobođena većine radioaktivnih supstanci i mogla bi da sadrži radioaktivne izotope kao što su cezijum 137 i stroncijum 90, rekao je portparol Tepca.
On je istakao da kompanija planira da ukloni zemljište koje je kontaminirano zbog tog curenja.
Nuklearna elektrana Fukušima Daiči uništena je u cunamiju i razornom zemljotresu 2011. godine.
Vađenje rastopljenog goriva iz oštećenih reaktora tek treba da počne.
Posle odobrenja Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Japan je prošlog leta počeo da veoma postepeno ispušta više od 1,3 miliona kubnih metara radioaktivne vode iz nuklearke u Tihi okean nakon što je voda prečišćena.
Japan i IAEA uveravaju da je ovaj proces, koji bi trebalo da traje do ranih 2050-ih, bezbedan za zdravlje ljudi i morsku životnu sredinu.
Kina i Rusija su, međutim, izrazile ozbiljnu zabrinutost i obustavile sav uvoz japanskih morskih proizvoda.
Danas se, takođe, dogodio incident na još jednoj japanskoj nuklearnoj lokaciji: dim i varnice pojavili su se u izduvnoj cevi reaktora koji se demontira u elektrani Curuga u centralnom Japanu.
Situacija je odmah rešena, bez izazivanja povreda ili curenja radioaktivnih materijala, rekao je portparol operatera nuklearke.
Vrhovni sud SAD danas razmatra da li Trampu zabraniti da se kandiduje
Preuzmite android aplikaciju.