Град Београд и Европска инвестициона банка (ЕИБ) поново су расписали тендер за фабрику за пречишћавање отпадних вода „Крњача“, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић гостујући на ТВ Прва.
”На претходном тендеру није поднета ниједна пријава иако је 38 домаћих и европских компанија откупило документацију. Извођачи су се бојали да због рата у Украјини и раста цена грађевинског материјала и радне снаге започну посао који је требало да траје 30 месеци, а на коме је било дозвољено само 10 одсто повећања цене. Сада су ЕИБ и град Београд променили ову одредбу у складу са новом европском праксом у кризи и одлукама града Београда. Заинтересовани понуђачи могу да доставе пријаве до 2. августа, а тендер се спроводи на основу уговора који је је Град Београд закључио са Европском инвестиционом банком за реализацију канализације на левој обали Дунава”, објаснио је Весић.
Тендер обухвата пројектовање и изградњу фабрике за пречишћавање отпадних вода у Крњачи, са планираним проширењем капацитета у будућности, саопштено је из градске управе.
У фабрици ће се одвијати сви процеси неопходни за постизање биолошки исправних стандарда за испуштање пречишћених вода у Дунав.
”То значи да више ниједна кап отпадних из канализације на левој обали Дунава, која се такође гради, неће одлазити у Дунав ако није биолошки третирана тако да не загађује животну средину”, рекао је Весић.
Он је истакао да је ”Град Београд у претходном периоду изградио више од седам километара секундарне канализационе мреже у Блоку браће Марић у насељу Крњача. У току је изградња канализационе црпне станице “Крњача 2“, кроз коју ће се потискивати отпадне воде на путу ка постројењу за пречишћавање.
Такође, у току је и изградња око пет километара секундарне канализационе мреже за део насеља Крњача, у МЗ Дунавски венац на подручју око улица Јовице Васиљевића и Грге Андријановића”, навео је Весић.
Истакао је и да је у току ”тендер града Београда и Европске инвестиционе банке за изградњу 80 километара канализације на подручју насеља Крњача, са колекторима у Зрењанинском путу, Борчи и Котежу и са реконструкцијом постојећих канализационих црпних станица чиме ће бити изграђена канализација на највећем делу леве обале Дунава”.
Рекао је да ће Европска унија подржати изградњу канализације новчаним грантом и да очекује да тај уговор буде потписан до краја године.
”Хвала Европској унији на одлуци да новац уложи у изаградњу канализације на левој обали Дунава и да тако нама омогући да део новца који смо планирали за изградњу канализације искористимо за друге пројекте. Ми очекујемо сличну подршку Европске уније за изградњу фабрике за прераду отпадних вода у Батајници са секундарном канализацијом у деловима Земуна и Сурчину”, рекао је заменик градоначелника.
Преузмите андроид апликацију.