Na Dunavu 27 stepeni, u Savi kao u turskom kupatilu, a sugrađani beg od žege pronalaze baš na reci.
Novi toplotni talas koji je zahvatio našu državu trenutno je u punom jeku, pa nije ni čudo što sugrađani hitaju da se na rekama u blizini osveže.
Visoke temperature značajno utiču na stanje reka u Srbiji, pa tako i njihova temperatura prevazilazi prosek koji je očekivan za ovaj period godine.
Kako kažu iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda, za period od 12. do 18. avgusta izdato je upozorenje za reku Savu u delu kod Šapca i Sremske Mitrovice jer će se narednih dana vodostaji kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.
Na Brzavi, Moravici, Jadru, Kolubari, Jablanici, Vlasini, Lugomiru, Resavi, Jasenici i Kubršnici proticaji su se približili minimalnim srednje mesečnim vrednostima koje su u minusu u odnosu na normalan nivo vode u ovoj reci.
Granica redovne odbrane na reci Savi kod grada Šapca je 400 cm, a trenutno je ona u minusu od čak -90 centimetara visine.
Što se tiče vodostaja Dunava, on je u stagnaciji naredna četiri dana. Konkretno u delu koji protiče pored Novog Sada, vodostaj iznosi 124 centimetara, a granica redovne odbrane u ovom delu je 450 cm.
Kako se kreću temperature voda u rekama?
Na Dunavu je izmereno oko 26 stepeni Celzijusa, na Savi oko 27,9, što označava najtopliju tekuću vodu, dok je na Velikoj Moravi oko 24,9 stepeni, a na Tisi oko 27,5 stepeni.
Na zvaničnom sajtu RHMZ-a navode i da je na banatskim vodotocima oko 27, 3 stepena Celzijusa, što je iznad prosečnih vrednosti temperatura vode za ovo doba godine.
Naravno, ovako prijatne temperature vode pomamile su veći broj ljudi koji je zapažen i tokom proteklog vikenda na gradskoj plaži Štrand gde je bio prisutan velik kupača, a mnogi su istakli kako im je to najdraži beg od svakodnevne žege.
Spasioci često naglašavaju da se kupači striktno drže propisanih pravila i da ne prelaze vidno označenu granicu postavljenih bova, jer ukoliko se kupaju van označene bezbedne zone, preuzimaju odgovornost za sopstveno postupanje.
Preuzmite android aplikaciju.