Трећи највећи град Румуније, Темишвар, једно је од најатрактивнијих урбаних подручја читаве земље, изграђен на реци Бегеј и испуњен бројним прекрасно обновљеним трговима и раскошним парковима и вртовима. Прошле године овај град био је европска престоница културе што је само додатно допринело ионако богатој културној сцени и живахној градској атмосфери. Са најбољим хотелима и ресторанима западне Румуније, представља савршену базу за истраживање регије Банат.
Темишвар је познат као Primul Oraş Liber (Први Слободни Град), јер су управо овде, 1989. године, протести против диктатуре Чаушескуа достигли врхунац, те довели до стрељања тадашњег невољеног председника и његове супруге. Овом важном моменту у историји Румуније посвећен је и читав музеј у Темишвару. Кроз историју, град је био под влашчу Угарске, те аустријског царства, а постоје и докази о насељености овог подручја још у античко доба. Тако се Темишвар сматра једним од најстаријих градова у Румунији.
Једна од најзанимљивијих карактеристика града је његова архитектура, која одражава различите историјске периоде и културне утицаје. Стари градски центар је препун прекрасних здања у барокном, неокласичном и сецесијском стилу, који подсјећају на богату прошлост града. Многе од ових зграда су обновљене и сада служе као музеји, галерије и кафићи, доприносећи живој градској атмосфери.
У граду сви путеви воде до његовог срца – Трга Победе (Piața Victoriei), централног градског трга који се сматра једним од најлепших у Румунији. На тргу се налази импозантна катедрала, као и бројне елегантне зграде из различитих периода. Током летњих мјесеци, трг је живо мјесто где се одржавају разне манифестације, концерти и фестивали и идеална локација за попити криглу локалног Урсус пива.
Поред Трга Победе, Темишвар нуди и многе друге занимљиве туристичке атракције. Град је познат по својим бројним парковима и зеленим површинама, као што су Парк Градског Друштва (Parcul Societății) и Парк Ружа (Parcul Rozelor), где посетиоци радо уживају у опуштајућој шетњи или пикнику. Парк Ружа је посебно леп у пролеће и лето. Основан је 1891. године поводом Агро-Индустријске изложбе у јужној Мађарској, а његово уређење је завршено 1934. године, када је посађено преко 1200 врста и сорти ружа.
Дизајн парка је класичан, са превладавајућим закривљеним линијама, у енглеском стилу комбинованом са модерним пејзажним дизајном. Данас је дом бројним фестивалима попут Фестивала Срца, Фестивала етничких мањина, Фестивала опере, између осталог.
Једна од посебних атракција града је тврђава (Cetatea Timișoara), која се налази на обали реке Бегеј и око које је зидан град. Ова импозантна тврђава, која датира из 18. века, представља важан споменик историје града и нуди посетиоцима фасцинантан поглед на околни крајолик. Тврђава представља спој различитих архитектонских стилова који су се мењали током времена. Почевши од барокног стила, кроз касније додатке који укључују елементе ренесансе и неокласицизма, тврђава је постала симбол разноликости и богате историје града.
Темишвар је препун разноликости и права је таписерија различитих култура и религија. Православље је доминантна религија целој у Румунији те су православне цркве бројне, међутим у граду се налазе и више католичких цркава у коју најчеће одлазе припадници мађарске мањне.
Присутне су и различите струје протестантизма укључујући лутеранске, реформатске, калвинистичке и друге цркве. Мањој муслимансој заједници припадају Турци и Татари, а град има и неколико џамија. За крај, иако је јеврејска популација у Румунији опала током 20. века, Темишвар и даље има јеврејску заједницу са својом синагогом и верским институцијама.
Када је у питању гастрономија, Темишвар нуди богату кулинарску сцену, где се могу пронаћи разноврсни ресторани, кафићи али и живописне пијаце који нуде типична румунска јела (додуше веома слична нашим), али и интернационалне специјалитете. Позната је и локална винска сцена, са бројним винаријама које нуде дегустације врхунских вина.
Туристи се често одлучују да крену на “food tour” – гастро екскурзију током које се дегустирају различити специјалитети.
Од обилних домаћих јела попут сармале и мици (ћуфтице од млевеног меса са роштиља, налик ћевапима) до интернационалних кухиња попут италијанске, турске и мађарске, у Темишвару и најпробирљивији гости нађу нешто по свом укусу. Омиљена посластица су папанаси (румунски колачи од сира), те мађарска добош торта.
Као да све ово није довољно, Темишвар се поноси топлом и гостољубивом атмосфером.
Аутор текста: Н.К.
Преузмите андроид апликацију.