Ne postoji najbolja tehnika meditacije ili ona koja je manje-više korisna. Svako od nas je drugačiji i relaksaciji pristupa na drugačiji način, pa će nam drugačija tehnika meditacije više odgovarati.
Meditacija, kao drevni metod opuštanja, često se predlaže za smirivanje svakodnevnog stresa i anksioznosti. Bilo da ste početnik ili već neko vreme vežbate, možda niste bili svesni da postoji preko 15 različitih tehnika meditacije. Cilj ove aktivnosti je smirivanje duha i tela, opuštanje i lakše suočavanje sa svakodnevnim životom. Cilj ovih tehnika meditacije je postizanje unutrašnjeg mira i ravnoteže, a pomaže u postizanju kvalitetnijeg sna, poboljšanju imuniteta, snižavanju krvnog pritiska i boljem opštem stanju. U nastavku ćemo predstaviti najčešće tehnike i objasniti o čemu se radi. Tehnike meditacije Ne postoji najbolja tehnika meditacije ili ona koja je manje-više korisna. Svako od nas je drugačiji i pristupa opuštanju na drugačiji način, tako da će svakom od nas više odgovarati drugačiji.
U svakom slučaju, najmanje 20 minuta dnevno provedenih u meditaciji može imati veliki uticaj.
Ovo su najčešće metode meditacije:
- vođena meditacija
- meditacija sa mantrom
- meditacija svesnosti / vipasana meditacija
- duhovna meditacija
- transcendentalna meditacija
- meta meditacija
- joga meditacija
Vođena meditacija
Kao što ime govori, vođena meditacija uključuje osobu koja vas vodi kroz meditaciju i govori vam na šta da se fokusirate i kako da razmišljate. Vođenu meditaciju treba da radi stručnjak i najčešće je praktikuju početnici koji tek uče kako da počnu da meditiraju. Vođena meditacija se takođe može praktikovati kroz razne aplikacije za meditaciju, ali pre nego što se odlučite za tu formu, istražite da li je to kvalitetna aplikacija i program.
Meditacija sa mantrom
Među tehnikama meditacije je meditacija sa mantrom (koja se naziva i vizuelna). To je meditacija u kojoj se, da bismo postigli smirenost i ravnotežu, fokusiramo na mantru ili vizualizaciju u svojoj glavi. Pažnja se tada usmerava na tu rečenicu ili sliku i na taj način ne dozvoljavamo nametljivim mislima da naruše ravnotežu i mir koji pokušavamo da postignemo. Kada vežbate ovaj tip, jednostavno ponovite mantru i svaki put kada malo „lutate“ ponovite je da biste se vratili. Veruje se da nam ponavljanje mantre može pomoći da produbimo odnos sa samim sobom i budemo manje negativni.
Meditacija svesnosti ili vipasana meditacija
Kroz ovu tehniku meditacije, cilj je transformisati um stvaranjem kvaliteta poput mudrosti i saosećanja. Meditacija uvida uključuje fokusiranje na tehnike disanja i svesnost sopstvenih mentalnih i fizičkih senzacija. To je u suprotnosti sa tehnikom Samatha ili relaksacije jer ima za cilj da ujedini um i telo i doživi i prihvati sve senzacije. Ova tehnika se praktikuje fokusiranjem na disanje i fizičke senzacije, čime se omogućava da um bude opušteniji, ali i fokusiraniji. Tada možemo početi da postajemo svesni da su naše fizičke promene obrasci i da ih je na taj način lakše razumeti i možda promeniti ako je to želja.
Duhovna meditacija
Ova tehnika meditacije je obično povezana sa religioznim konceptom i u mnogim religijama se naziva molitva. Cilj ove tehnike je da se povežemo sa nečim za šta verujemo da je veće i važnije od nas samih. Kroz ovu meditaciju vidimo i razumemo sopstvene greške, promene i uspehe i dajemo im značenje u odnosu na više biće ili silu kojoj verujemo. Takođe se izvodi uz mantre, afirmacije ili molitvu.
Transcendentalna meditacija
Ako tražite tehniku meditacije kojom ćete se potpuno opustiti, to je transcendentalna meditacija. To je jednostavna tehnika meditacije koja postiže duboku relaksaciju, ublažava stres, promoviše zdravlje i povećava kreativnost i inteligenciju. Vežba se dva puta dnevno po 20 minuta u udobnoj sivoj zoni i omogućava umu da se smiri u tišini. Kroz ovu meditaciju nema mantri ili koncentracije, već je cilj isprazniti um i opustiti se.
Joga meditacija
Ako se bavite jogom, sigurno ste osetili duhovnost ili osećaj lakoće, mira u nekim asanama. Upravo to je cilj tehnike joga meditacije koja kombinuje ove dve metode. Meditativna svest tokom vežbanja joge pomoći će u boljem držanju, opuštanju bola i nelagodnosti, ali i fokusiranju na sadašnji trenutak. Ova tehnika se sprovodi tako da tokom vežbi razmišljate o svakom pokretu koji napravite, pokušate da osetite svaki mišić, svaki deo svog tela. Ako vam um počne da luta, vratite fokus na vežbu i disanje, što je veoma važno u jogi.
Meta meditacija
Kroz ovu tehniku meditacije cilj je probuditi pozitivne namere i podstaći pozitivno razmišljanje. Ova tehnika se često naziva meditacijom dobrote, ljubavi i dobrote. Usmeren je ka duhovnom i emocionalnom razvoju, ali i buđenju plemenitog stanja svesti. Sa pažnjom na disanje i senzacije sopstvenog tela, kroz ovu tehniku meditacije razmišljamo o tome šta nas čini jedinstvenom osobom i koji su naši kvaliteti. Ovom meditacijom poručujemo sebi da želimo samo dobro, snagu, zdravlje i ljubav i druge pozitivne afirmacije koje želimo da postignemo. Dok izgovaramo ove rečenice u glavi, važno je da ih zaista razumemo i osetimo.
Preuzmite android aplikaciju.