Kasnije nego prethodnih godina počela je priprema ajvara u leskovačkoj kotlini.
Zbog suše i grada paprike su skupe, kilogram košta do 130 dinara, a nema ih dovoljno. To će uticati i na cenu ajvara koja će biti i do hiljadu dinara.
Kad vatra zapucketa u „smederevcu“ ili ručno izrađenom kubetu i zamiriše pečena paprika znači da je počelo. Do tradicionalno pripremljenog leskovačkog ajvara jedinstvenog ukusa stiže se samo strpljenjem, prenosi RTS.
“Tajna dobrog leskovačkog ajvara je u dobrom receptu, dobroj paprici, načinu prženja, bez dva sata nema dobrog ajvara” otkriva samo neke tajne dobrog leskovačkog ajvara Danijela Banković iz preduzeća „Ruža“ u Lebanu.
Recept je zaštićena tajna, a paprika svake godine lutrija. Sunce ju je pržilo, grad oštetio, negde i uništio, umanjio rod, ali je kvalitet leskovačke ajvarke ipak odličan.
“Paprike doduše na korenu ima, ali neće da zri zbog vremenskih uslova i naravno to će na kraju uticati na cenu ajvara koja će ići od 700 do 1 000 dinara“ navodi Stevica Marković iz Udruženja „Leskovački ajvar“.
Delikatesom koji mami i ukusom i mirisom polako se pune tegle. Udruženje „Leskovački ajvar“ planira da proizvede oko 50 000 tegli brendiranog specijaliteta. Brine ih jedino kako svima izaći u susret, jer paprika nema dovoljno.
“Da li ćemo planirane količine da proizvedemo to ja ne znam, trudimo se da izvučemo maksimalni kvalitet kao i do sada, pravu papriku teško nalazimo, a industrijske sorte ne koristimo” navodi Gordana Petrović iz Udruženja „Leskovački ajvar“.
Izmešali su se ovih dani mirisi paprike, paradajza i sirćeta. Sa juga, uz ajvar, na put kreću i peglane paprike, paradajz salata, pinđur, ljutenica.
Kakvi su prinosi od šećerne repe u 2021. godini pročitajte ovde.
Preuzmite androidaplikaciju.