Početna > Biznis
Biznis

Tanasković: Kontrole na terenu intenzivne, cilj je da malina dobije svoje mesto

Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković izjavila je danas za TANJUG da su kontrole na terenu intenzivne kad su u pitanju tokovi novca, kvalitet i poreklo, a kako bi se ambijent doveo do toga da srpska malina dobije svoje mesto i cenu.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Govoreći o ceni maline ona je rekla da je država već krajem godine počela da se bavi malinom i pokrenula priču o moratorijumu kako bi rešila probleme koji potiču iz prethodne sezone, a odnose se na visoke cene maline.

„Čak 40 odsto malih i srednjih hladnjačara nije isplatilo proizvođačima i to je nekako moralo da se reši budući da moratorijum nije u celosti ispunio svoj zahtev, onda smo išli i sa zaključkom Vlade u martu gde je Poštanska štedionica dobila na raspolaganje 2 milijarde dinara kako mali i srednji hladnjačari koji imaju neprodatu robu, mogli da se zaduže i isplate direktno prozivođačima“, rekla je Tanasković.

Dodala je da su to sve bili uslovi koje je država napravila kako bi stvorila ambijent za predstojeću sezonu.

„Pored toga moram da naglasim da nikad ovako intenzivne kontrole nisu na terenu jer i to je ambijent koji moramo da pravimo“, rekla je Tanasković.

Komentarišući kontrole na terenu, istakla je da one podrazumevaju kontrolu tokova novca, preko kontrole kvaliteta, ali i da se srpska malina ne meša sa drugim vrstama, uvezenim malinama.

„Kontrole su svakodnevne, poljoprivredna inspekcija i tržišna inspekcija su stalno na terenu kako bismo ambijent doveli do toga da srpska malina dobije svoje mesto i svoju cenu“, rekla je Tanasković.

Dodala je da je u Poštanskoj štedionici u toku odobrenje kreditnih linija, a poljoprivredna inspekcija je po zaključku Vlade zadužena da proverava zalihe, da uđe u svaku hladnjaču i vidi da li ta malina postoji, da vidi da li je to srpska malina i kog je kvaliteta.

„Kako se ti uslovi ispunjavaju tako se krediti odobravaju i ono što je bitno, neće ići na račun hladnjačara, nego će ići direktno proizvođačima za iznos duga“, rekla je Tanasković.

Ministarka je navela je da će tek na kraju, ako preostane novca, novac ići za ovogdišnji otkup.

„Naša malina se kreće različito u zavisnosti od teritorije od 160 dinara do 240 dinara, a to je izuzetno veliki raspon te moramo voditi računa“, rekla je Tanasković.

Istakla je da je primarni prozivođač onaj od kog sve kreće i da proizvođač mora biti zadovoljan za svoj rad.

Tanasković je rekla da država može da pomogne malinarima pravljenjem ambijenta, a cena će, kaže ministarka, doći kada se skloni sve ono što remeti uslove tržišta.

„Očistili smo stare dugove, nemate repove, imate pojačane kontrole na terenu, jako vodimo računa šta se sa čim prodaje, da li se prodaje srpska ili neka druga, ako se prodaje neka druga ona ne može da ide kao srpska“, istakla je Tanasković.

Na pitanje da li je moguće napraviti sistemsko rešenje da se svake godine ne bi razgovaralo sa malinarima, Tanasković je objasnila da je jedino rešenje da se povratni PDV od 8 odsto, koji ide preko otkupljivača, direktno daje proizvođačima.

„Znači da odmah mi kao država damo tih 8 odsto na račun da oni imaju sigurnost, a onda ćemo mi imati bolju eveidenciju šta se prodali, koliko i kome. To su neka sistemska rešenja koja smo definisali svi da su dobra“, ocenila je Tanasković.

Ona je rekla da su okupljanja malinara u Arilju daleko od spontanih jer je, prema njenim rečima, malina aktuelna tema i neko koristi političke poene svoje da bi pokazao da Vlada i predsednik ne rade nešto dobro.

„Mislim da to ne treba da radimo, mislim da narod treba da gleda u odluke, zato sedimo svi zajedno, zato se trudimo da zajedno nađemo rešenje. Sve drugo su interesne grupe koje imaju neki drugi motiv, a ne kako da pomognu proizvođaču“, navela je Tanasković.

Ministarka je rekla da će sledeće nedelje biti u Arilju, Ivanjici i Brusu kako bi pratila šta se na terenu dešava i da li su se stvari pomakle po pitanju cene.

Oko 345.000 poljoprivrednika koristi e-agrar

 

Preuzmite android aplikaciju.