Супруга председника Србије Александра Вучића, Тамара Вучић, изјавила је данас да се приликом сусрета са светским лидерима и првим дамама увек труди да нађе заједнички именитељ међу људима, земљама, народима и истакла да је дијалог основ дипломатије на коме је заснована демократија.

Она је у интервјуу за магазин Дипос истакла да осећај блискости и припадања широј друштвеној заједници креира однос поверења и разумевања.
“Таква комуникација пружа могућност и одличну базу да кроз њу поделите оно што наш народ и нашу земљу издваја и чини посебном. А ми смо свој идентитет градили дуго, стрпљиво и трпељиво, кроз славне и тешке историјске тренутке, кроз богато културно наслеђе, кроз спремност да помогнемо другима и дочекамо их и угостимо великодушно и отвореног срца, кроз развој и напредак, кроз способност да устанемо после пада и покажемо оно што зовемо инатом, а што није ништа друго до снага и неодустајање. Управо су то тачке нашег идентитета са којима поносно желим да упознам све оне које сретнем”, рекла је она.
Навела је да је прошле године имала прилику да учествује на једној конференцији у Каиру и да разговара са веома занимљивим људима, међу којима је и краљица племена Баква Лунту из регије Централног Касаија, из Конга, Диамби Кабатусуиле Тшијојо Муате.
“Како је тема конференције било оснаживање и улога жена, у свом обраћању сам истакла улогу мудрих у храбрих жена из српске историје. Говорила сам о царици Милици, кнегињи Љубици, Милунки Савић, Драги Љочић…Изненађујуће интересовање за њихове животне приче, самим тим и за Србију, показали су сви присутни, посебно краљица Диамби. Толико је била инспирисана да је шест месеци касније дошла у Србију. Посетила је многе знаменитости и историјски важна места на основу којих је донела суд о нашем народу као отпорном и снажном, народу који се не предаје. Када смо се, на крају њене посете, поздрављале на аеродрому, рекла ми је да пре мене никада никога није упознала ко долази из Србије и да је пресрећна што ће причу о једном храбром и праведном народу моћи да шири где год да се налази”, испричала је Вучићева.
Оцењујући тренутну ситуацију у свету и улогу дијалога у савременом тренутку рекла је да је дијалог основа дипломатије и да је на њему заснована демократија.
“Без дијалога наш свет је празна кутија у којој оџвањају неке речи и реченице које ништа не значе јер нема ко да их чује. Кинези имају занимљиву изреку: Дабогда живели у занимљивим временима. Ова сигурно јесу. Времена која тестирају и наше стрпљење, наше границе, разумевање, образовање, интелигенцију, толеранцију. И када је наша земља у питању, и глобално гледано. Годинама стрпљиво грађен углед и положај наше земље у свету даје нам одређену врсту предности са којом не смемо да се коцкамо и коју треба да одржавамо и чувамо”, рекла је она.
Говорећи о свом ангажовању као иницијатору и покровитељу низа акција усмерених ка подизању свести, бризи и побољшању положаја рањивих група, посебно деце где је пример успешна реализација Института за рани развој деце и инклузију у Београду, навела је да је овај институт јединствен пројекат под чијим кровом ће бити успостављен свеобухватан приступ раном развоју деце, као најважнијем периоду у животу сваке јединке.
“Истраживања потврђују да се у првих пет година креира база, дефинишући до 70 одсто каснијег развоја детета. Желели смо да се фокусирамо на овај период кроз породично орјентисане интервенције, рану дијагностику, рану интервенцију, терапије, и научно-истраживачки сегмент. Институт је заиста јединствен по много чему и радујемо се његовом пуштању у рад касније ове године”, рекла је она.
Одговарајући на питање да ли је могућ равномеран и обједињавајући развој свих делова наше земље, рекла је да је тако нешто изазов за све земље на свету, али и да је чињеница да се, у последњих неколико година, развијају делови наше земље који су деценијама били запостављени.
“Граде се путеви, фабрике, запошљавају људи… Србија има највише страних директних инвестиција од свих земља региона, преко 60 одсто. Када то приметите, не можете, а да не констатујете. Али, тек када осетите на личном примеру, онда схватите величину и важност. И сама сам, тек када је изграђена брза саобраћајница Шабац-Лозница, а пре тога продужен аутопут Рума-Шабац сватила улогу путева у повезивању. Када сам као студенткиња путовала на релацији Лозница-Београд требало ми је три сата аутобусом, аутом 2,5. Данас се до Лознице из главног града стиже за сат и 15 минута. Не може то да вас не обрадује”, рекла је она.
Када је реч о активностима које планира ове године рекла је да верује да ће наставити да посвећује пажњу истим или сличним темама, јер како је навела, све што је до сада радила дошло је спонтано, интуитивно, а не наметнуто и смишљено.
“Увек ми је фокус на деци, јер су они највулнерабилнији, а најотворенији и најискренији. Они су ти који ће градити будућност и на нама је да им то омогућимо тако што ћемо им посветити пажњу, разумевање и помоћ. То ће остати моја мисија до краја живота”, поручила је Тамара Вучић.
ЕУ: Позивамо Куртија и Приштину да зауставе затварања јавних служби
Преузмите андроид апликацију.