Prestonica Estonije, očaravajući Talin, spojio je svoje nasleđe jednog od najstarijih i najromantičnijih srednjevekovnih gradova na svetu i svoj moderni novi imidž zemlje u kojoj internet radi brzinom svetlosti, tech-košnice u kojoj su rođeni Skajp, Bolt i Vajz. Krajnji rezultat je u najmanju ruku interesantan i inspirativan – grad je u isto vreme i živahan i miran i u njemu će, između drevnih crkava i kvalitetne ulične umetnosti baš svako pronaći ponešto za sebe.
Nekada su se oko Estonije ukrštala koplja, a njenom teritorijom vladali su u nekom trenutku Danci, Šveđani, Nemci i Sovjeti.
Poslednje u nizu značajnih poglavlja u istoriji države napisano je 1989. kada je stavljena van snage deklaracija o pristupanju Estonije SSSR-u iz 1940.
Tako od devedesetih Estonija marljivo sledi svoj pro-evropski put, a danas Talin osim svojom istorijom, fascinira i dinamičnom start-up zajednicom i hipsterskim četvrtima.
Talin je gotovo apsurdno fotogeničan, naročito sunčanim danima, mada mu i sneg doda na šarmu.
U šetnji kroz bajkoviti stari grad romantičnih prizora je svuda, te nije ni čudo što se isti nalazi na UNESCO listi kao jedan od najpotpunije sačuvanih evropskih gradova sa zidinama.
U ovaj gotovo filmski seting prirodno su se uklopili dobri restorani i prvoklasni hoteli, te turizam u Talinu cveta.
U šetnji je nemoguće zaobići Raekoja trg, deset vekova staro pulsirajuće srce grada do kog vode svi putevi.
S jedne strane dominira Gradska kuća u gotskom stilu, a ostatak trga je obrubljen lepim sredenjevekovnim kućama pastelnih boja.
Preko leta trg je načičkan baštama kafića dok se zimi transformiše u pozornicu za ogromnu tradicionalnu novogodišnju jelku koja je ovde postavljena prvi put još u 15. veku.
Konstantna zvezda trga je ipak Gradska kuća, završena 1404. godine i jedina sačuvana zgrada u stilu gotike u severnoj Evropi.
Danas se povremeno koristi za ceremonije i koncerte, a preko leta je otvorena za posetioce, od podruma do tavana.
Unutar nje se mogu posetiti Trgovačka sala, čija je knjiga utisaka prošarana potpisima plemstva, sala Veća u kojoj se čuvaju najstarije rezbarije u zemlji, s kraja 14. veka i Građanska sala sa svodom. Za jedinstven pogled na trg vredi se popeti na vrh tornja.
Za dodatnu romantiku, tu je i mogućnost gledanja zalaska sunca uz obalu mora, na promenadi Pirita.
Promenada je duga oko dva kilometra, počinje u centru grada i vodi do marine i plaže. Predstavlja idealno mesto za šetnju, vožnju skejta ili rolera, ali i za sedenje na klupi, bacanje kamenčića u vodu ili meditaciju, ukoliko vremenske prilike dozvole.
Jedna od uobičajenih aktivnosti za Estonce je i kupanje u zaleđenom Baltičkom moru, ali ona se, iako lokalci tvrde da je veoma zdrava, ne preporučuje svakome.
Ako imate samo 24 sata za posetu Talinu, neka to bude na magičnu ivandanjsku noć, kada se 23. juna slavi letnja dugodnevnica.
Najvažniji praznik na Baltiku najbolje je provesti u estonskom muzeju na otvorenom. I sada se na ovaj dan ljudi okupe oko vatre, devojke dođu sa vencima ivanjskog cveća ili hrastovog lišća u kosi, a niko zbog uroka ne ide na počinak do duboko u noć.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.