Почетна > Бизнис
Бизнис

Tаксе на увоз млека штите домаће произвођаче

Влада Србије усвојила је одлуку према којој се уводе прелевмани (увозне таксе) од 15 динара по литру млека и за гауда качкаваљ од 30 динара, по килограму.
Фото: Unsplash/Merhad Raabi

„Покушавамо да стабилизујемо стање са том одлуком како бисмо зауставили пад цена откупног млека на тржишту и на тај начин заштитили српског произвођача“ изјавила је за Танјуг министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић. То је вид заштите тржишта од прекомерног увоза.

Ово су за ту агенцију раније потврдили и у Удружењу произвођача млека Мачванског округа. Председник тог удружења Горан Васић поздравио је одлуку државе и нагласио да је то добра мера за произвођаче млека.

„Ми смо у својим наступима и захтевима навели да је приоритет свих приоритета заштита домаће производње млека. То је изнуђена одлука, али најбоља могућа у овим околностима, после забране увоза, а што је тренутно неизводљиво“ казао је Васић.

Навео је да је домаће тржиште затрпано млечним производима који су нелојална конкуренција домаћем.

Тако се качкаваљ из увоза продаје по цени од 3,5 до четири евра, иако у Европи његова производња кошта шест евра. Увођење прелевмана треба да уведе ред у ову област, нагласио је он.

„Мислим да влади неће бити проблем да пред Европском комисијом докаже да је ова одлука исправна и изнуђена, јер сама чињеница да се Кинези повлаче са европског тржишта и раскидају уговоре о куповини неких млечних производа, поготово сирева, говори све. Тако да смо дошли у апсурдну ситуацију, јер је за килограм качкаваља потребно шест евра, јер је литар млека у Европи око 58 евроценти, а они га овде продају по три и по и четири евра. Једноставно, тај качкаваљ има своје време трајања и они желе да што пре да га продају. Исто тако и сир гауда, желе да га се ослободе ван европског тржишта, па је наше сада затрпано тим производима“ навео је Васић.

Svaki peti zaposleni u Srbiji radi za firmu sa većinskim kapitalom iz EU

Преузмите андроид апликацију.