U Novom Sadu postoji kompanija koja stručnjake zapošljava i u svojim kancelarijama u Americi, Kanadi, Švajcarskoj, Nemačkoj i Brazilu.
Posluje širom sveta, ali ne i u Srbiji, jer kod nas za to čime se bavi, tržište još ne postoji.
Njihov proizvod je hardver i softver koji može da stane u kutije različitih veličina.
One najmanje imaju poklopac dimenzija A4 formata i debljine su nekoliko centimetara.
Koristi se za testiranje u virtuelnom okruženju u oblasti energetske elektronike, od stanica za punjenje i pogon električnih automobila do vetrogeneratora i solarnih sistema za struju.
Počelo je kao ideja 2008. godine. Godinu kasnije osnovana je kompanija i nazvana je kao i tim koji se prijavio za najbolju tehnološku inovaciju, kaže tada član tima, a sada tehnički direktor kompanije „Typhoon HIL“ Dušan Majstorović.
Takmičenje im je pomoglo u prvih nekoliko godina rada na uobličavanju ideje.
„Typhoon HIL“ omogućava da se u bezbednom okruženju testiraju upravljački sistemi čije bi testiranje bilo rizično zbog sigurnosti ali i materijalnih troškova, objašnjava Majstorović i dodaje da nisu imali ni sa kim da se porede jer konkurentan tim nije ni postojao.
„Mi smo doneli ne samo nov proizvod na tržište već i nov koncept testiranja u oblasti u kojoj poslujemo“ rekao je Majstorović.
Najteži deo izazova je prošao, i dodaje, firma je ostala verna svojoj ideji.
Sada su njihove mušterije multinacionalne korporacije koje se bave robotikom, tehnikama automatizacije, indsutrijskom digitalizacijom.
Posluju širom sveta, nažalost, ne i u Srbiji.
Studenti na FTN u Novom Sadu i Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu uče na opremi koju je donirala firma „Typhoon HIL“ koja nije klasična IT kompanija.
„Typhoon HIL“ osim, stručnjaka koje zapošljavaju u Srbiji, zapošljavaju i u Americi, Kanadi, Švajcarskoj, Nemačkoj i u Brazilu a imaju distributere u Jugoistočnoj Aziji.
Sada je aktuelan novi projekat sufinansiranja u razvoj novog, operativnog sistema za nadzor i kontrolu pametnih energetskih uređaja, u koje je „Typhoon HIL“ uložio 480 hiljada evra a Fond za inovacionu delatnost više 292 hiljada evra.