Гувернер НБС Јоргованка Табаковић саопштила је поводом писања појединих медија и, како је навела, наставка политички острашћених и сензационалистичких изјава о кретањима инфлације у Србији, да је међугодишња инфлација у августу износила 4,3 одсто, што је, како је истакла, мање од међугодишње инфлације у већини земаља централне и југоисточне Европе које се налазе у истом режиму монетарне политике.
Мерена на исти начин и истом методологијом коју примењују све земље Европе, међугодишња инфлација у августу је у Мађарској износила 4,9%, у Румунији 5,3%, док је у Пољској достигла ниво од 5,5% са тенденцијом да достигне и ниво од 6% према оцени појединих аналитичара. Незнатно нижу међугодишњу инфлацију од Србије у августу имала је једино Чешка, где је међугодишња укупна инфлација износила 4,1%“, саопштила је Табаковић.
Међутим, како је нагласила, за разлику од Чешке где је базна компонента инфлације у августу износила 4,8 одсто, у Србији је базна инфлација у августу износила 1,8 процената, што указује на одсуство трајнијих инфлаторних притисака и што потврђује оцену да је актуелна виша инфлација привременог карактера.
“Одговор на питање шта наши грађани имају од тога што је инфлација у нашој земљи нижа него у земљама са сличним режимом монетарне политике је једноставан – њихова примања су очувана у већој мери. Али то питање је и покушај омаловажавања свега постигнутог у претходним годинама. Зашто се поредимо са другим земљама? Као прво да бисмо указали да је инфлација глобални феномен и да излазак из пандемије са собом носи једну димензију глобалних поремећаја на које ни најразвијеније економије не могу да утичу“, каже гувернерка НБС.
Преузмите андроид апликацију.