Две године након што је коронавирус први пут откривен у Кини, и након што је у свету забележено најмање 6,3 милиона смртних случајева од пандемије, Светска здравствена организација (СЗО) је најконкретније до сада препоручила темељније испитивање могућности њеног порекла из лабораторије, преноси АП.
Стручна група коју је саставила СЗО, како би помогла у истраживању порекла пандемије коронавируса, саопштила је да су потребна даља истраживања како би се утврдило како је настао ковид-19, укључујући детаљнију анализу могућности да је то био несрећни случај у лабораторији.
Тај став означава оштар преокрет почетне процене здравствене агенције Уједињених нација о пореклу пандемије, пошто је СЗО прошле године закључила да је „изузетно мало вероватно“ да би се ковид-19 могао прелити на људе из лабораторије.
Многи научници доводе у сумњу претпоставку да је корона вирус прешао на људе од слепих мишева, вероватно преко друге животиње.
У извештају објављеном у четвртак, експертска група СЗО је саопштила да још недостају „кључни подаци“ који би објаснили како је пандемија почела, наводи АП.
Научници су рекли да ће група „остати отворена за све научне доказе који буду доступни у будућности како би се омогућило свеобухватно тестирање свих разумних хипотеза“.
Експертска група СЗО је такође приметила да, пошто су лабораторијске несреће у прошлости изазвале неке епидемије, ова веома политизована теорија не може да се одбаци.
Идентификовање извора болести код животиња обично траје годинама, а било је потребно око 15 година да научници пронађу врсте слепих мишева који су били природни резервоар за САРС, „рођака“ болести ковид-19.
У фусноти уз извештај, група СЗО је саопштила да се три њена експерта, научника из Кине, Бразила и Русије, нису сложила са позивом да се истражи могућност да је ковид-19 изазван несрећом у лабораторији, наводи АП.
Преузмите андроид апликацију.