Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Сви знају да Нови Сад још зовемо и Српска Атина, а знате ли због чега?

Град Атина, колевка старoгрчке културе, са собом носи изузетно наслеђе и богатство уметности и високо развијеног културног живота. Деценијама је ова грчка метропола била синоним за мудрост и образовање, те је немогуће не осетити понос када наш град, Нови Сад, буде упоређиван са овом величанственом дестинацијом.
Фото: Градске инфо

Псеудоним „Атина на Дунаву“ није додељен Новом Саду тек тако. Још давне 1864. године, доласком Матицe српскe у наш град, почело је окупљање градске културне елите.

Матица српска, најстарија научна и културна институција задужена за ширење знања на српском језику и просветљавање нашег народа, одиграла је кључну улогу у стварању културног и политичког центра српског народа у 19. веку.

Иако је касније пресељена у Нови Сад, основана је у Пешти 1826. године с циљем преузимања „Српске летописи“, тада јединог српског гласила које је било пред гашењем.

Статус ове институције регулисан је Законом о Матици српској, чиме је Нови Сад заслужено поносан на своје поређење са Атином, будући да је допринела да наш град постане културни и политички центар српског народа у 19. веку и опште седиште српства.

Фото: Градске инфо
Светозар Милетић, особа која је окупљала интелектуалну младост Новог Сада, према неким подацима, у неформалном разговору с ковачем Стеваном Јеленићем Ћебендом, кумовао је новом називу града. Ово ковачење новог имена настало је, вероватно не бисте веровали, у кафани.

„Бела лађа“ је кафана која је окупљала културну и политичку елиту, где су се у вечерњим сатима развијале стратегије и решавала важна историјска питања. Постоји чак и писани траг о начину на који су Ћебенда и тадашњи градоначелник Милетић, кроз анегдоте, успоставили нови назив, што се може пронаћи у књизи Љубомира Лотића, дугогодишњег службеника Матице српске.

Фото: Wikimedia Commons

Данас и даље волимо користити овај надимак када желимо истаћи колико смо различити од других градова у Србији. Некада варош, добивши статус града од Марије Терезије 1748. године, добила је име Нови Сад, односно Неопланта, или Ујвидек на мађарском.

Временом, као становници, научили смо да га зовемо разним надимцима и певамо му почасне песме, али једно је сигурно – без обзира на назив, Нови Сад ће увек бити град љубави и толеранције.

Da li se smejete na viceve o Novosađanima? Izdvajamo neke koje možda niste čuli do sada

Преузмите андроид апликацију.