Danas je Svetski dan zdravlja koji se obeležava širom sveta. Svetski dan zdravlja je ustanovila Svetska zdravstvena organizacija 1948. godine, i obeležava se svakog 7. aprila.
Tokom protekle dve godine u celom svetu, pa i u Srbiji zdravstveni radnici podneli su najveću žrtvu i pokazali neverovatno herojstvo u spašavanju ljudskih života u borbi protiv pandemije Kovid 19.
Srbija se svojim lekarima i zdravstvenim radnicima odužuje poštovanjem i kontinuiranim ulaganjem u zdravstvo i u bolje uslove rada.
Poslednjih pet godina, uloženo je pet milijardi evra u zdravstvo
- U poslednjih 7 godina zaposleno je preko 25.614 zdravstvenih radnika i odobreno preko 11.500 specijalizacija, dok je u 2020. godini samo do 15. maja zaposleno ukupno 6.262 zdravstvenih radnika. A u martu 2022. godine 530 mladih lekara dobilo je stalno zaposlenje. Program zapošljavanja najuspešnijih diplomaca pokrenulo je Ministarstvo zdravlja 2018. godine.
Plate lekara su sa 609 evra 2011. godine porasle na 1020 evra 2021. godine. Plate sestara porasle su za 85% i sada iznose 522 evra mesečno, u odnosu na 282 evra tokom 2011. godine.
- Od osnivanja Budžetskog fonda za lečenje oboljenja, stanja ili povreda koje se ne mogu uspešno lečiti u Republici Srbiji do danas, odobrena su sredstva za lečenje i kontrolne preglede na inostranim zdravstvenim ustanovama za 205 pacijenata, a 497 uzoraka poslato je na dijagnostička ispitivanja u inostranim laboratorijama. Odobrena su i sredstva za angažovanje inostranih eksperata za intervencije u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.
Prvi put u Srbiji usvojen je program borbe protiv retkih bolesti. Za sedam godina broj obolelih koji se leče iz budžeta povećan je skoro 25 puta. Od 2008. do 2012. godine ukupan broj dece, upućen na lečenje i dijagnostiku u inostranstvo, iznosio je 420. U periodu 2013 – 2021 godine prosečan broj dece, lečene u inostranstvu je 500 na godišnjem nivou.
- Institut “Torlak” ponovo je postao ponos srpskog zdravstva. Na Institutu „Torlak“ u Beogradu 14. aprila 2021. godine počelo je punjenje prve serije kontrolnih doza ruske vakcine protiv koronavirusa Sputnjik V, a do kraja godine počeo je i sa samostalnom proizvodnjom ruskog cepiva. Time je Srbija postala prva država u jugoistočnoj Evropi koja je krenula u njenu proizvodnju. U 2021. Institut je proizveo 250.000 doza vakcina protiv sezonskog gripa , a proizvedeni su i antiserum za zmijski otrov, probiotici i tetanus. Zahvaljujući ovim vakcinama, Srbija je prošle godine proglasila završetak epidemije malih boginja.
Otvoreni su Klinički centri u Nišu i u Beogradu, a dograđuje se KC Novi Sad, kao i Institut u Kamenici, a u velikom broju gradova grade se ili renoviraju lokalne bolnice.
- U rekordnom roku su izgrađene tri nove Kovid bolnice (Beograd, Kruševac, Novi Sad ), a pre toga se država sjajno organizovala u postavljanju improvizovanih bolnica u sportskim halama i sajmovima po većim gradovima, kako bi se što pre sprečilo širenje virusa.
- U najkraćem vremenu, iz Kine je stigla tehnologija i znanje koje je podržala i prepoznala država Srbija i sagrađene su najsavremenije laboratorije, nazvane “Vatreno oko” koje dnevno mogu da testiraju više od 1000 uzoraka.
Srbija je jedna od prvih država na svetu koja je već u januaru 2021. nabavila tri, a kasnije još dve svetske vakcine za borbu protiv Korona virusa, o čemu su izveštavali najveći svetski mediji. Takođe, Srbija je svoj uspeh, u nabavci vakcina protiv pandemije podelila sa zemljama u regionu, donirajući deo nabavljenih vakcina.
- U saradnji Ministarstva zdravlja i Svetske banke, 167 zdravstvenih ustanova u Srbiji biće opremljeno sa 190 skener i rendgen aparata, koji će pacijentima omogućiti bržu dijagnostiku i uspešno izlečenje mnogih bolesti. Pored toga, ukupno 55 najsavremenijih CT skenera, sa dve i tri radne stanice, najrenomiranijih svetskih proizvođača počeće da radi u 47 bolnica. Nabavka ove opreme je još jedna u nizu potvrda da Srbija danas ima zdravstveni sistem čiji su kvalitet i efikasnost prepoznati i u regionu, ali i šire, u evropskim okvirima.
Svetski dan zdravlja se slavi kao godišnjica osnivanja SZO, s jedne strane, ali u isto vreme organizacija koristi taj dan da bi skrenula pažnju svetske javnosti na najznačajnije probleme u vezi sa zdravljem ljudi na globalnom nivou.
Svetski dan zdravlja danas priznaju i obeležavaju mnoge vlade i nevladine organizacije zainteresovane za javno zdravlje, a među njima i Vlada Republike Srbije.
Kontinuirano ulaganje u zdravstvo države Srbije zapravo je pomoć i podrška zdravstvenim radnicima koja neće prestati i samo će napredovati u budućnosti.
Investicija budućnosti – Nova zgrada Kliničkog centra Vojvodine (FOTO/VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.