Почетна > Србија
Србија

Светски дан здравља: Србија поштује и подржава здравствене раднике континуираним улагањем у здравство

Данас је Светски дан здравља који се обележава широм света. Светски дан здравља је установила Светска здравствена организација 1948. године, и обележава се сваког 7. априла.
Фото: PrtSc/Дела говоре

Током протекле две године у целом свету, па и у Србији здравствени радници поднели су највећу жртву и показали невероватно херојство у спашавању људских живота у борби против пандемије Ковид 19.

Србија се својим лекарима и здравственим радницима одужује поштовањем и континуираним улагањем у здравство и у боље услове рада.

Последњих пет година, уложено је пет милијарди евра у здравство
Фото: Pixabay/Pavel Danilyuk
  • У последњих 7 година запослено је преко 25.614 здравствених радника и одобрено преко 11.500 специјализација, док је у 2020. години само до 15. маја запослено укупно 6.262 здравствених радника. А у марту 2022. године 530 младих лекара добило је стално запослење. Програм запошљавања најуспешнијих дипломаца покренуло је Министарство здравља 2018. године.
  • Плате лекара су са 609 евра 2011. године порасле на 1020 евра 2021. године. Плате сестара порасле су за 85% и сада износе 522 евра месечно, у односу на 282 евра током 2011. године.
  • Од оснивања Буџетског фонда за лечење обољења, стања или повреда које се не могу успешно лечити у Републици Србији до данас, одобрена су средства за лечење и контролне прегледе на иностраним здравственим установама за 205 пацијената, а 497 узорака послато је на дијагностичка испитивања у иностраним лабораторијама. Одобрена су и средства за ангажовање иностраних експерата за интервенције у здравственим установама у Србији.
  • Први пут у Србији усвојен је програм борбе против ретких болести. За седам година број оболелих који се лече из буџета повећан је скоро 25 пута. Од 2008. до 2012. године укупан број деце, упућен на лечење и дијагностику у иностранство, износио је 420. У периоду 2013 – 2021 године просечан број деце, лечене у иностранству је 500 на годишњем нивоу.
  • Институт “Торлак” поново је постао понос српског здравства. На Институту „Торлак“ у Београду 14. априла 2021. године почело је пуњење прве серије контролних доза руске вакцине против коронавируса Спутњик В, а до краја године почео је и са самосталном производњом руског цепива. Тиме је Србија постала прва држава у југоисточној Европи која је кренула у њену производњу. У 2021. Институт је произвео 250.000 доза вакцина против сезонског грипа , а произведени су и антисерум за змијски отров, пробиотици и тетанус. Захваљујући овим вакцинама, Србија је прошле године прогласила завршетак епидемије малих богиња.
  • Отворени су Клинички центри у Нишу и у Београду, а дограђује се КЦ Нови Сад, као и Институт у Каменици, а у великом броју градова граде се или реновирају локалне болнице.
Фото: WikimediaCommons/Intermedichbo
  • У рекордном року су изграђене три нове Ковид болнице (Београд, Крушевац, Нови Сад ), а пре тога се држава сјајно организовала у постављању импровизованих болница у спортским халама и сајмовима по већим градовима, како би се што пре спречило ширење вируса.
  • У најкраћем времену, из Кине је стигла технологија и знање које је подржала и препознала држава Србија и саграђене су најсавременије лабораторије, назване “Ватрено око” које дневно могу да тестирају више од 1000 узорака.
  • Србија је једна од првих држава на свету која је већ у јануару 2021. набавила три, а касније још две светске вакцине за борбу против Корона вируса, о чему су извештавали највећи светски медији. Такође, Србија је свој успех, у набавци вакцина против пандемије поделила са земљама у региону, донирајући део набављених вакцина.
  • У сарадњи Министарства здравља и Светске банке, 167 здравствених установа у Србији биће опремљено са 190 скенер и рендген апарата, који ће пацијентима омогућити бржу дијагностику и успешно излечење многих болести. Поред тога, укупно 55 најсавременијих ЦТ скенера, са две и три радне станице, најреномиранијих светских произвођача почеће да ради у 47 болница. Набавка ове опреме је још једна у низу потврда да Србија данас има здравствени систем чији су квалитет и ефикасност препознати и у региону, али и шире, у европским оквирима.
Фото: Градске инфо

Светски дан здравља се слави као годишњица оснивања СЗО, с једне стране, али у исто време организација користи тај дан да би скренула пажњу светске јавности на најзначајније проблеме у вези са здрављем људи на глобалном нивоу.

Светски дан здравља данас признају и обележавају многе владе и невладине организације заинтересоване за јавно здравље, а међу њима и Влада Републике Србије.

Континуирано улагање у здравство државе Србије заправо је помоћ и подршка здравственим радницима која неће престати и само ће напредовати у будућности.
Фото: Pixabay/john_do

Investicija budućnosti – Nova zgrada Kliničkog centra Vojvodine (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.