Svetski dan borbe protiv besnila je prilika da se podsetimo da su svaka životinja ili čovek zaraženi virusom besnila osuđeni na smrt. To je i danas bolest protiv koje nema leka. Zato je od velike važnosti vakcinacija domaćih životinja, naročito kućnih ljubimaca svake godine. O besnilu i njegovoj prevenciji, za Radio Novi Sad govorio je direktor Naučnog instituta za veterinarstvu u Novom Sadu dr Sava Lazić.
„Prema podacima SZO pominje se neka cifra od 10 hiljada ljudi koji godišnje umre od besnila. Nažalost, bolest je neizlečiva i nakon zaraze se fatalno završava. Zarazna je, i opasna, prenosi se pljuvačkom obolele odnosno inficirane životinje“ rekao je Lazić.
Vrlo je specifična bolest kod lisica. Ona, kaže naš sagovornik, ukoliko se zarazi od besnila, promeni svoju ćud, postaje mirnija, umiljata, bukvalno uđe u domaćinstvo odnosno u dvorište, pa se tako dešava da često deca stradaju jer joj priđu da je pomaze a ona obično reaguje ujedom.
Međutim, razvojem terapeturskih sredstava, u slučaju i kada se to ranije dešavalo, zahvaljujući antirabičnoj zaštiti koja se sprovodi u Pasterovom zavodu u Novom Sadu, uspelo se sprečiti da se ne pojave simptomi bolesti.
Ukoliko se pojave simptomi, neminovna je smrt.
Zahvaljujući vakcinaciji divljih životinja koja se sprovodi dva puta godišnje, broj divljih životinja je sveden na minimum.
Preuzmite android aplikaciju.