На глобалним берзама данас влада френетична распродаја акција подгрејана претњама о ширењу западних санкција на руске енергетске компаније, а одсуство знакова хлађења руско-украјинског сукоба притиска евро који је продужио пад према сигурним валутама.
Страх од могућег увођења забране САД и Европе на извоз руске нафте и потенцијални последични мањак понуде на тржишту винуо је цену европске нафте Брент ноћас на 130 долара по барелу, док је америчка WTI нафта скочила на 126 долара.
Ово поскупљење ће на потрошаче деловати као повећање пореза, а могући удар који ће имати на глобални економски раст довео је до тога да на терминском трговању на Вол Стриту акције у индексној корпи S&P 500 потону за 1,3 посто, док је Насдак индекс технолошких акција пао за 1,7 процената, извештава Ројтерс.
Приноси на америчке 10-годишње обвезнице спустили су се на најнижи ниво од почетка јануара.
Паневропски индекс фјучерса EuroStocks 50 стропоштао се јутрос за 3,0 одсто, а лондонски FTSE фјучерси су пали за 2,7 процената.
На берзи у Токију, индекс Никеи је потонуо 3,4 одсто на 15-месечни моинимум, док је најшири индекс азијско-пацифичких акција МSCI, без јапанских, изгубио 2,4 посто. Индекс најликвиднијих кинеских акција ослабио је за 2,3 процента.
Помрачене перспективе за европски привредни раст задале су ударац јединственој валути еврозоне, која је пала прошле недеље за 3,0 посто на најнижи ниво од средине 2020. Евро је наставио силазни тренд и данас, и према последњим доступним подацима тргује нивоу од 1,0872 долара, односно у паду од 0,5 одсто према америчкој валути.
Евро је такође пао у односу на швајцарски франак, при чему се први пут од почетка 2015. године тргује по курсу један према један, што би Националну банку Швајцарске могло да наведе да интервенисе због апрецијације домаће валуте.
Долар је ојачао делимично подржан снажним прошлонедељним подацима о запошљавању, који су само учврстили очекивања на тржиштима да ће Федералне резерве овог месеца подићи камате.
Доларски индекс, који прати вредност америчке валуте према корпи ривала, износио је према последњим расположивим подацима 99,134 поена, и јачи је за 2,3 процента него прошле недеље.
Цена злата, које ужива статус једног од најсигурнијих уточишта у кризним временима, порасла је за 1,1 проценат на 1.991 долар по унци.
Преузмите андроид апликацију.