Дознаке упућене у земље нижег и средњег нивоа дохотка ове године су порасле за 7,3 одсто и достигле вредност од 589 милијарди долара, саопштила је Светска банка (СБ), уз напомену да је овај тренд раста већи од предвиђеног.
Наводи се да се тренд слања дознака показао отпорним упркос глобалној рецесији изазваној ковидом, јер је, осим овогодишњег знатног пораста, прошле године забележио пад од само 1,7 процената.
У данас објављеном извештају СБ о миграцијама и развоју, износи се очекивање да ће токови дознака ка земљама нижег и средњег нивоа дохотка, осим Кине, другу годину заредом превазићи збир прилива страних директних инвестиција (СДИ) и иностране развојне помоћи (ИРП).
„Токови дознака које шаљу мигранти представљају значајну допуну државним програмима готовинских трансфера у циљу помоћи породицама суоченим са економским тешкоћама током кризе изазване ковидом-19“, рекао је Михал Рутковски, директор Светске банке за социјалну заштиту и запошљавање.
Према његовим речима, јаком расту дознака допринела је решеност миграната да помогну својим породицама у време оскудице, потпомогнути економским опоравком у Европи и САД, уз програме фискалних подстицаја и подршке запошљавању.
Истиче се да је опоравак излазних дознака у земљама чланицама Савета за сарадњу у Персијском заливу (ГЧ) и Русији потпомогнут и растом цена нафте и последичним убрзањем привредне активности.
Дознаке су порасле у већини региона у свету
Дознаке су, наводе из СБ, порасле у већини региона у свету, за 21,6 одсто у Латинској Америци и на Карибима, 9,7 одсто на Блиском истоку и у северној Африци, осам одсто у јужној Азији, 6,2 одсто у подсахарској Африци и 5,3 одсто у Европи и централној Азији.
Очекује се да ће дознаке наставити да расту по стопи од 2,6 одсто у 2022. години, у складу са глобалним макроекономским пројекцијама, наводи се у извештају Светске банке.
Притом се указује, да поновни раст броја случајева ковида-19 и поновно увођење ограничења кретања представљају највећи негативни ризик по изгледе за глобални раст, запосленост и дознаке упућене земљама у развоју.
Постепено укидање фискалних подстицаја и програма подршке запошљавању, би такође могло да умањи доток дознака, стоји у овом извештају.
Преузмите андроид апликацију.