Почетна > Бизнис
Бизнис

Свет субвенционише фосилна горива са 423 милијарде долара годишње

Шеф Програма Уједињених нација за развој (УНДП) Аким Штајнер изјавио је да се 423 милијарде долара новца пореских обвезника троши на субвенционисање употребе фосилних горива сваке године, што спутава прелазак на чистију енергију.
Фото: Pixabay/Foto-Rabe

Штајнер је у разговору за CNBC, поводом нове кампање УНДП-а „Не бирајте изумирање“, рекао да га „веома забрињава“ чињеница што не доносимо одлуке да се изумирање не догоди, и то у „историјском тренутку“ када располажемо свим средствима за борбу против климатских промена.

Он је оценио да трошење 423 милијарде долара годишње на субвенције за фосилна горива није ефикасно коришћење новца пореских обвезника, додајући да владе као изговор за ове субвенције наводе потребу да обезбеде јефтинију енергију за сиромашније људе.

„Али, када погледате статистику, интересантно је то што у стварности та мера заправо користи богатијим слојевима друштва јер су они несразмерно већи потрошачи енергије“, приметио је Штајнер.

Додао је да ако владе заиста желе да помогну сиромашнијима да имају повољнији приступ енергији, гориву, постоје много ефикаснији начини да то ураде уместо да фосилна горива „вештачки чини јефтинијима за коришћење“.

Недавни извештај УН открио је да су земље света на путу да 2030. године произведу више него од двоструко веће количине фосилних горива него што је потребно да се глобалне температуре задрже испод 1,5 степени Целзијуса у односу на прединдустријски ниво.

„Трагична последица тога ће бити што моја и ваша деца, следеће генерације, више неће имати опцију, јер ће се прећи тачка са које нема повратка, будући да ће када једном одемо изнад 1,5 степени, а затим изнад 2,0 степена, бити потребно 100 или 200 година да бисмо то могли да преокренемо“, рекао је Штајнер.

Сматра да је “време у којем смо историјски тренутак, када имамо сва средства да се ухватимо у коштац са климатским променама, али у себи не налазимо снаге да доносимо неопходне одлуке које ће ту битку омогућити“.

Ukrajina prodala prve količine gasa Moldaviji

 

Преузмите андроид апликацију.