Živimo u bučnom svetu koji ostavlja sve manje prostora za ono što obično nazivamo „lutajućim mislima“.
Volite li tišinu? Današnji svet neprestano bombarduje sva naša čula, zvuk je jedan od najprisutnijih čulnih nadražaja. zbog toga nije iznenađujuće što je svet putovanja dobio – uz održivost, ekološki turizam i slično – novi trend: putovanje u tišini prenosi.
Zaista, živimo u bučnom svetu koji ostavlja sve manje prostora za ono što obično nazivamo „lutajućim mislima“. Svakakvi sadržaji su stalno oko nas, pa imamo sve manje mogućnosti da budemo sami sa sobom, u tišini. Zbog toga ne čudi što časopisi posvećeni luksuznom turizmu kao što je Conde Nast Traveler – (CNT) ističu ovaj trend kao jedan od najvažnijih koji se pojavio u turizmu poslednjih godina.
Nije, naravno, stvar u želji da se izbegnu ljudi i komunikacija. Ima ova vrsta putovanja i koristi za zdravlje, jer buka često proizvodi stres, posebno kada je ne možemo kontrolisati.
CNT navodi da neke studije povezuju zagađenje bukom sa različitim zdravstvenim problemima kao što su depresija i kardiovaskularne bolesti. S druge strane, provođenje vremena u tišini pomaže nam da se bolje osećamo u vezi sa svojim mislima i osećanjima, smanjuje stres i podstiče kreativnost.
Prema uobičajenim definicijama, izlet u tišini bi bio onaj koji kroz odvojenost od okoline pomaže u povezivanju sa prirodom i samim sobom. Ako ništa drugo, posle te vrste opuštanja – za razliku od jurnjave od atrakcije do atrakcije – sigurno vam neće biti potreban odmor nakon vašeg „odmora“.
Uživanje u tišini nije nova pojava. Možemo ga povezati i sa meditacijom karakterističnom za budizam, zbog čega danas možemo pronaći različite ponude za godišnji odmor u meditativnom okruženju, širom sveta. Wellness sektor je široko prihvatio ovaj oblik opuštanja, ali je u svojevrsnom sukobu sa izvornim oblicima meditacije vezanim za duhovnost istočnjačkih religija. I znatno pojednostavljena da bi se približila zapadnom potrošaču.
Na sreću, postoje i drugi oblici ovakvog putovanja, koji osim ličnog usavršavanja, koriste i životnu sredinu kao jedan od najodrživijih oblika putovanja.
To su iskustva poput meditacije, uživanja u izolovanim delovima prirode bez nametnutih zvukova, pešačkih ruta, digitalne detoksikacije i slično. Ima ih svuda, od nama bliske Italije do egzotičnih destinacija na dalekim ostrvima Pacifika.
Međutim, treba shvatiti da izleti u tišini ne znače nužno potpuno odsustvo bilo kakvog zvuka. Poenta je, objašnjavaju u CNT-u, da se uronite u zvučno okruženje oko sebe, posebno u prirodu.
To može značiti odlazak u izolaciju neke prirodne lepote bez posetilaca, šetnju rutama na kojima se možete fokusirati na sopstvene misli bez stalnog ćaskanja sa saputnicima, planinarenje, meditaciju, ali i kratko ili duže vreme bez računara i pametnog telefona.
Poslovni deo turističkog sveta našao je svoj interes u svemu, pa se hoteli i odmarališta namenjeni ovoj vrsti gostiju već otvaraju.
Koliko često treba da se šišamo? Poseta frizeru je neophodnija nego što pretpostavljate
Preuzmite android aplikaciju.