Kako poverenje u Bitkoin i druge kriptovalute raste, tako je sve učestaliji i otpor prema toj vrsti novca. Onaj najskoriji čuje se iz Švedske, čije je regulatorno telo za finansije zvaničnim saopštenjem zatražilo od Evropske unije da na svojoj teritoriji zabrani rudarenje kriptovaluta koje se baziraju na Proof of Work (PoW) algoritmu.
Srž inicijative je stav da rudarenje nije u skladu sa Pariskim sporazumom (globalni dogovor o međunarodnoj saradnji u borbi protiv klimatskih promena) od februara 2018. godine. U saopštenju se navodi poguban doprinos globalnom nivou ugljen-dioksida. Svake godine se zahvaljujući bitkoin raboti u atmosferi emituje 120 miliona tona ovog ugljen-dioksida, što je kao 100 miliona povratnih letova od Švedske do Tajlanda. Ukupna potrošnja struje skoro je duplo viša od godišnjih prohteva ove skandinavske zemlje.
Kineski embargo od kraja septembra naovamo dodatno je dodao gas rudarenju u ostatku sveta, pa i samoj Skandinaviji. Čak i da troši struju iz obnovljivih izvora, postoje daleko važnije grane privrede ka kojima bi ova tranzicija trebalo da se preusmeri, smatraju pokretači inicijative. Osim uticaja na životnu sredinu, kriptovalute se često koriste i u nezakonite svrhe, kao što su pranje novca, finansiranje terorizma i plaćanje nagrada.
Čak i da ovaj predlog bude prihvaćen, malo toga će se promeniti. Rudari će prosto kopati van EU, pa će nivo zagađenja ostati na istom nivou. Zatim, traži se zabrana rudarenja, ali ne i trgovine kriptovalutama. Stoga, nezakonite radnje će se svakako neometano nastaviti.
EU i SAD treba da izbegnu trku sa subvencijama u proizvodnji čipova
Preuzmite android aplikaciju.