Početna > Biznis
Biznis

Sve više putnika na jeftinim letovima

Dok države koje žive od turizma strahuju za sezonu, postoje signali da se turisti ipak vraćaju putovanjima, ali očigledno vode računa o budžetu i biraju jeftinije aranžmane.
Foto: Unsplash/Lukas-Souza

To bi se moglo zaključiti nakon što je „Rajaner” nedavno objavio da je kompanija zadovoljna popunjenošću letova i da je u martu ove godine prvi put prevezeno više putnika nego pre pandemije.

Irski avio-prevoznik je zbog toga snizio gornju granicu procenjenog gubitka nakon što je u martu, uoči ključnog perioda uskršnjih praznika, prvi put prevezao više putnika nego pre pandemije kovida-19. Najveći evropski niskobudžetni prevoznik sada očekuje da će finansijsku godinu, koja je okončana u martu, zaključiti s nešto manjim neto gubitkom, i to u rasponu od 350 do 400 miliona evra.

Do sada se baratalo s nešto većim iznosom gubitka od 250 i 450 miliona evra. Istakli su da su prošlog meseca prevezli 11,2 miliona putnika, u poređenju sa svega 500.000 tokom zatvaranja pre godinu dana i 10,9 miliona u martu 2019.

To znači da su u martu ove godine prevezli više putnika nego u istom razdoblju prepandemijske 2019. Ta brojka uključuje i uticaj sukoba u Ukrajini, zbog čega je kompanija otkazala 2.000 letova i obustavila aktivnosti u toj zemlji. Inače, „Rajaner” je među najvećim stranim avio-prevoznicima u Ukrajini.

Ipak, konačni rezultat je i dalje daleko od prepandemijskog rekorda kompanije od 149 miliona putnika u toku jedne godine. Uoči uskršnjih praznika popunjenost je u martu porasla na 87 odsto i blizu je 90 procenata, što su prognoze za ovaj mesec.

Istovremeno, mnoge evropske zemlje, uključujući Grčku, Italiju, Španiju i Hrvatsku, koje zavise od turizma, nisu tako optimistične.

Postojale su nade da će ove godine ranije započeti turističku sezonu kako bi nadoknadile izgubljeni prihod zbog pandemije.

Sve je palo u vodu posle dešavanja u Ukrajini – u prvoj nedelji sukoba oslabile su međunarodne rezervacije, prekookeanske za 13 odsto i 23 unutar Evrope, pokazuju podaci kompanije „Forvard kis”. Kako se navodi, najteže su pogođene destinacije u blizini Ukrajine, uključujući Poljsku, Bugarsku, Hrvatsku, Estoniju i Mađarsku, u kojima je zabeležen pad između 30 i 50 procenata, piše „Njujork tajms”, pozivajući se na podatke ove kompanije, a prenosi „T-portal”.

Zaposlenima u socijalnim ustanovama u petak po 10.000 dinara

Preuzmite android aplikaciju.