Међународни дан миграната обележава се данас широм света, а Србија га дочекује са повећањем броја повратника из Немачке и других европских земаља, док се у исто време број оних који траже азил у земљама западне Европе смањује.
Према подацима објављеним у истраживању „Друштвено-економски положај и реинтеграција повратника по споразуму о реадмисији у Србији 2021”, које је објавио Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије уз подршку глобалног програма Немачке развојне сарадње „Миграције за развој”, који спроводи Немачко друштво за међународну сарадњу (ГИЗ), од 2016. године константно опадају бројеви, како тражилаца азила из Србије у земљама ЕУ, тако и повратника у Србију по споразумима о реадмисији.
У саопштењу ГИЗ-а се наводи да је у 2020. години, према подацима Комесаријата за избеглице, било 1.008 регистрованих реализованих реадмисија. ГИЗ на директном, индивидуалном оснаживању повратника и њиховој бољој интеграцији у друштво ради у оквиру Немачког информативног центра за миграције, стручно образовање и каријеру (ДИМАК) који нуди саветовање и услуге посредовања како за повратнике из Немачке и трећих земаља којима је потребна подршка у социјалној и економској реинтеграцији, тако и за локално становништво, наводи се и додаје да су све услуге центра за наше грађане бесплатне.
Како се истиче, у сарадњи са партнерима Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Националном службом за запошљавање и Комесаријатом за избеглице и миграције, у 2022. години директно је оснажио на стотине грађана из угрожених категорија, пруживши само повратницима из Немачке више од 3.000 индивидуалних мера подршке.
Ове године отворен је „Друштвени центар Прокупље” са циљем подршке повратницима и локалном угроженом становништву из заједничке донације немачке и јапанске владе, као и тренинг-центар за обуку шивачко-кројачких профила у Рашки, захваљујући којем је у дефицитарном текстилном сектору до сада већ запослено 130 особа.
Поред рада са угроженим категоријама друштва, ГИЗ ради и са висококвалфикованим грађанима који су се школовали или радили у иностранству и који су одлучили да се врате у матицу, у оквиру глобалног програма Немачке развојне сарадње „Миграције и дијаспора”.
Њих шесторо у овој години, а 22 током читавог пројекта, вратили су се у Србију и запослили у јавним институцијама, научним институтима и цивилном сектору, наводи се и додаје да је 12 српских стручњака из дијаспоре остварило сарадњу на домаћем тржишту.
Како се напомиње, у току је трећи по реду конкурс под називом „Пословне идеје за развој” који пружа финансијску и логистичку подршку српској дијаспори која би кроз заснивање иновативних предузећа у Србији допринела развоју домаћег тржишта, те отварању специфичних, савремених радних места.
Такође, у току је и кампања партнера програма, Привредне коморе Србије, за привлачење предузетника из дијаспоре за сарадњу са домаћим привредницима коју је програм „Миграције и дијаспора” подржао израдом промотивног филма, тако приближивши публици ангажмане подржаних стручњака повратника.
Више од 600.000 евра Немачка влада издвојила је за пројекат израде и примене иновативних политика запошљавања у локалним самоуправама који, уз подршку програма „Миграције за развој”, од децембра спроводи Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, додаје се у саопштењу.
Vučić: Ponosan sam na rekordan priliv stranih direktnih investicija (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.