На основу броја захтева за поновно одређивање износа пензије по основу накнадно оствареног стажа, Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање процењујe да је од укупног броја пензионера 2,5 одсто, односно око 42.000 пензионера, ангажовано по основу осигурања који се третирају као радни однос.
Председник Удружења синдиката пензионера Србије Милан Грујић тврди да је, према проценама, 15 одсто укупне пензионерске популације у радном односу.
„То су људи који требају да прехране породице, своје синове, ћерке, унуке, и тај рад је јако нужан и представља егзистенцијални минимум. Мале пензије, велике породице, наследници који не могу да се осамостале и онда се пензионери осећају одговорним да преузму одговорност за своје унуке”, сматра Грујић.
Он наводи да су послови које обављају пензионери, у највећем броју, сродни квалификацијама које имају и да је реч углавном о пословима возача, физичко-техничког обезбеђења, мајсторима специјалних занимања, вариоцима, грађевинским радницима, али и медицинским сестрама и лекарима.
Такође, Грујић истиче да су пензионери који раде мање плаћени од радника у редовном радном односу.
„Има их свих занимања. Има и оних који су, због своје стручности, само наставили да раде у истим фирмама и када су званично отишли у пензију, али у принципу углавном је реч о дефицитарним и мало плаћеним занимањима”, каже Грујић.
Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић наводи да је чињеница да велики број пензионера ради, да их је све више, али и да је то тенденција не само код нас, већ и у целом свету.
Он каже да пензионери настављају да раде да им живот не би постао безличан или из материјалних разлога, јер је чињеница, истиче, да су пензије значајно мање од плата.
Преузмите андроид апликацију.