Stručnjaci ističu da je broj krivičnih i prekršajnih dela maloletnika u padu poslednjih godina, ali da bez obzira na to treba dopuniti zakon iz 2006. godine.
Blagi pad od deset odsto primetan je u poslednje tri godine kada su u pitanju krivična dela maloletnika, dok se broj dela nižeg intenziteta – prekršaja u poslednjih pet godina blago povećao.
Jednim delom, kako zaključuju stručnjaci, zbog pandemije koronavirusa, broj dece i mladih sa problemima u ponašanju se u 2021. godini smanjio za sedam odsto u odnosu na prethodnu. Drugi razlog je postojanje vaspitnih mera i posebnih obaveza.
„To su neke alternativne mere koje su počele u poslednje vreme da se primenjuju sve češće i daju našim maloletnicima više mogućnosti i nama kao stručnjacima da donesemo bolje odluke, jer su to mere koje kraće traju, ali deluju pravovremeno i ne čekaju se suđenja koja nekada traju po dve tri godine zbog obimnosti postupaka“ , kaže Jelena Zorić, direktorka Centra za socijalni rad Novi Sad.
Neke od mera su i humanitarnog tipa, jer cilj nije kažnjavanje nego popravljanje ponašanja, kažu u Centru za socijalni rad. Da vaspitni nalozi pokazuju dobre rezultate, govore i podaci pravosudnih organa.
„Od tri hiljade vaspitnih naloga u sveri tužilaštva 1/6 je izrečena u Novom Sadu, u pogledu sudstva od hiljadu vaspitnih naloga koliko je izrečeno u proteklih petnaest godina u celoj Srbiji, 1/3 je izrečena u Novom Sadu i druge vaspitne mere i uopšte rad sa maloletnicima je ovde najintenzivniji“, kaže Savi Đurčić, sudija Apelacionog suda u Novom Sadu.
Krivična i prekršajna dela najčešće počine deca i mladi od 15 do 21 godine i to osobe muškog pola, ali sve više je i osoba ženskog pola, kao i krivičnih dela koja učine deca mlađa od 14 i koja zbog godina ne mogu biti krivično odgovorna.
Prema podacima Centra za socijalni rad Grada Novog Sada u 2021. godini od 1.180 dece i mladih najviše je odgovornih za krivični prestup, odnosno 34 odsto njih, najčešća krivična dela su imovinskog tipa i povezana su sa zavisšnošću do droga i alkohola.
Nakon što se iscrpe sva redovna i vanredna pravna sredstva, aktivnosti Centra za socijalni rad i nadležnog Pokrajinskog sekretarijata po pritužbi građana nastupa pokrajinski ombudsman.
„Sa druge strane u poslednjih pet godina uobičajili smo praksu da formiramo predmete po sopsvetnoj inicijativi odnosno da reagujemo nakom toga što je o nekom životnom događaju recimo bila vest na društvenim mrežama, na različitim oblicima drugih pisanih i elektronskih medija da bi zahteva da upravo nadležni organi sve što je u njihovoj nadležnosti i da proverimo o čemu se tu radi“, kaže prof. dr Zoran Pavlović, ombudsman.
Na 10. konferenciji stručnjaka angažovanih na polju maloletničke delikvencije u Južnobačkom okrugu zaključeno je da se neke odredbe zakona moraju promeniti i dopuniti, kao i da je u Novom Sadu potrebno izgraditi prihvatilište kako maloletnici koji se teže sukobe sa zakonom ne bi odlazili u pritvor.
Preuzmite android aplikaciju.