Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Све што треба да знате о узимању фолне киселине за време трудноће

Фолну киселину треба узимати пре трудноће, али и сваки дан током трудноће.
Фото: Pixabay/Cparks

Препоручене дозе су 400 микрограма дневно, а њена главна улога је да обезбеди правилан раст и развој детета, посебно његовог мозга и кичмене мождине.

Може се купити у свим апотекама, а дозе не треба прекорачити.

Шта је фолна киселина?

Фолна киселина је заправо синтетизовани облик витамина Б9, а зове се фолна киселина. Фолат је важан јер производи црвена крвна зрнца и помаже феталној неуралној цеви да се временом развије у мозак и кичмену мождину. Неурална цев је једна од првих ствари која се развија у фетусу између четвртог и шестог месеца трудноће. Са поремећајима у развоју неуралне цеви, многи проблеми се могу јавити код бебе као што је губитак контроле бешике или парализа ногу. Исто тако, ако се не узима фолна киселина, може доћи до спина бифиде, односно расцепа кичме, као и до немогућности развоја мозга, што може значити смрт бебе.

Колико је фолне киселине довољно?

Сама доза се одређује у договору са гинекологом. Неке просечне вредности су око 400 микрограма дневно у првим месецима трудноће, 600 микрограма од четвртог до деветог месеца трудноће и 500 микрограма током дојења. Може се узимати на празан стомак или уз оброк, у зависности од упутства. Важно је почети са узимањем фолне киселине одмах на почетку трудноће, односно у прве три до четири недеље, јер се тада развијају бебин мозак и кичмена мождина. Неки лекари ће саветовати узимање фолне киселине месец дана пре зачећа.

Зашто је фолна киселина добра?

Фолна киселина, као и други витамини који се узимају током трудноће, омогућава правилан развој детета. Ако се не предузме, може довести до проблема са нервном цеви, непотпуног развоја кичмене мождине и непотпуног развоја главних делова мозга, а то онда доводи до одређених дефеката, чак и смрти. Поред тога, фолна киселина служи за спречавање: превремено рођење недовољна тежина новорођенчета спонтани побачај компликације у трудноћи срчани удар или мождани удар труднице.

Поред тога, фолна киселина игра улогу у расту мајчиног ткива током трудноће и смањује умор и исцрпљеност.

У којој храни се може наћи фолна киселина?

Фолна киселина се налази у интегралним житарицама и тамнозеленом поврћу као што су спанаћ, сочиво, броколи, авокадо, а налази се и у орашастим плодовима, цитрусном воћу, пиринчу и махунаркама. Још увек, количина фолне киселине која се добија храном није довољна у трудноћи, посебно због мучнине и повраћања који су присутни код неких трудница и због тога је неопходно узимати суплементе.

Да ли узимање фолне киселине има нежељене ефекте?

Ако се узима у препорученим дозама, фолна киселина нема нежељених ефеката. Међутим, неке труднице могу приметити благу мучнину, чудан укус у устима, губитак апетита, проблеме са спавањем. У ретким случајевима може доћи до алергијске реакције на фолну киселину која се може приметити осипом на кожи, сврабом и црвенилом.

Закључак

Фолна киселина у трудноћи игра важну улогу за мајку, али и за бебу. Омогућава нормалан развој бебиног мозга и кичмене мождине, а такође смањује умор и исцрпљеност мајке. Иако се одређене количине фолне киселине могу добити и храном, важно је да је узимате у облику суплемената.

Kada trudnice ne smeju da lete avionom?

Преузмите андроид апликацију.