Početna > Srbija
Srbija

Sve što niste znali o organizaciji BRIKS – Srbija jedina zemlja iz Evrope koja je dobila poziv za Samit 2024 u Kazanju

Pre nekoliko dana širom sveta je odjeknula vest da je Srbija prva država iz Evrope koja je pozvana da bude deo samita BRIKS 2024 koji se ove godine održava u Ruskoj Federaciji u Kazanju.
Foto: PrtSc/YouTube/reuters

Ovaj poziv samo potvrđuje izuzetne odnose koje država Srbija i predsednik Aleksandar Vučić ostvaruju širom sveta.

Šta je to BRIKS?

Ekonomista iz investicione banke Goldman Saks Džim O’Nil je 2001. godine osmislio akronim „B(Brazil)R(Rusija)I(Indija)K(Kina)” za Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu. Geopolitičari i ekonomisti su ove četiri države tada posmatrali kao velike teritoriije sa srednjim primanjima koje su istovremeno ekonomije ubrzanog rasta.

Prvi ministarski sastanak BRIK-a je održan 20. septembra 2006. na predlog ruskog predsednika Vladimira Putina na marginama zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.

Prvi samit BRIK-a je održan u Jekaterinburgu u Rusiji 2009. godine i tada su postavljeni osnovni ciljevi ove organizacije.

Osnovni zadatak BRIK-a jeste da promoviše dijalog i saradnju među zemljama članica na proaktivan, pragmatičan, otvoren i transparentan način.

Takođe, kao jedan od osnovnih ciljeva koju je ova organizacija postavila ispred sebe jeste izgradnja harmoničnog sveta trajnog mira i zajedničkog prosperiteta..

Republika Južna Afrika se BRIK-u pridružila 2010. godine i tako je nastao BRIKS.

BRIKS u brojevima
Foto: PrtSc/YouTube/reuters

Nakon što su se početkom 2024. godine BRIKS-u pridružili Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, BRIKS sada čini 46 % svetske populacije, odnosno preko 3,3 milijardi ljudi živi u zemljama BRIKS-a.

Zemlje BRIKS-a imaju udeo od 37% u globalnom BDP-u u odnosu na zemlje G7 koje imaju udeo od 30% u globalnom BDP-u.

U deceniji koja nam sledi procene su da će u zemljama BRIKS-a doći do porasta broja milionera za 85%, dok se u isto vreme očekuje da će G7 povećati broj milionera za 45%.

Trećina svetske proizvodnje nafte je u rukama BRIKS-a-

Zemlje BRIKS-a su 2014. godine osnovali Novu razvojnu banku sa sredstvima od 250 milijardi dolara, da bi zemljama u razvoju pozajmljivali novac za napredak.

Srbija i BRIKS

Iako je privreda Republike Srbije naslonjena pre svega na EU, robna razmena između Republike Srbije i zemalja iz BRIKS-a je u konstantnom porastu.

Robna razmena između Srbije i Kine je od 2018. do 2022, porasla 2,7 puta, a izvoz Srbije u Kinu je porastao čak 12,7 puta. Kina je u istom periodu izbila na prvo mestu među investitorima u Srbiji i tu poziciju je imala 2021, 2022. i u prvoj polovini 2023. godine sa ulaganjima od preko 4,4 milijarde dolara.

Većina najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji je realizovana uz pomoć i podršku kineskih kompanija ( železnički koridor Beograd-Novi Sad-Subotica, putna infrastruktura, tri bloka termoelektrana u Kostolcu, železara u Smederevu, TE-TO Pančevo, Ziđin u Boru, Linglong u Zrenjaninu itd..)

Foto: NS Uživo/Pavle Pejić

Ono što je od posebnog značaja za našu zemlju je čvrst stav vodećih država BRIKS-a vezano za pitanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Srbije.

Kina, Rusija, Indija, Brazil, Republika Južna Afrika, Iran i Etiopija nisu priznale lažnu državu Kosovo. Egipat iako je priznao lažnu državu Kosovo, više ne glasa za ovu lažnu tvorevinu i faktički je otpriznao tzv. Kosovo, dok su UAE i Saudijska Arabija bile prve arapske države koje su tokom 2008. i 2009. priznale tzv. Kosovo.

Vučić danas sa američkim ambasadorom Kristoferom Hilom

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake