Да би се сачувале драгоцене минералне соли и витамини у спанаћу, приликом његове обраде треба да се испоштује неколико правила.
Када га купујете обратите пажњу на следеће ствари:
Спанаћ са јарком бојом листовима је старији, а онај са светлијим листовима је млађи.
Увек бирајте спанаћ са лаганијим, свежим листовима и свежим мирисом. Беби спанаћ је идеалан за салате, а обичан се користи за кување.
Када га спремате, препоручљиво је да се не пере пре него што ставите у фрижидер. Када желите да направите оброк, перите га у млакој води, па онда га процедите. Ножем уклоните стабљике са листова.
Када купујете спанаћ бирајте јарко зелене листове, на којима нема трагова сушења.
Пре употребе добро исперите спанаћ.
Немојте чувати спанаћ дуже од четири дана у фрижидеру, јер може да изгуби укус.
Спремљену количину поједите истог дана, немојте остављати и подгревати следећег дана.
Уверење да га не треба подгревати није без медицинске основе, јер биљка током раста апсорбује значајне количине нитрата из земље.
Они нису разлог за забринутост, али у одређеним условима микроорганизми претварају нитрат у нитрит, на пример, ако је припремљени спанаћ дуже стајао на собној температури. Ако дође до ракције нитрита и протеина, настају штетни нитрозамини, који могу да изазову рак.
Спанаћ је природни извор витамина, минерала и влакана. Количина липида и угљених хидрата у спанаћу је мала, али је зато спанаћ једно од поврћа са највећим садржајем протеина. Многе минерале можемо пронаћи у спанаћу: калцијум, гвожђе, калијум, магнезијум, манган и фосфор.
Од витамина, спанаћ садржи витамин А. Ц, Е, К, витамине Б комплекса (Б6, Б2, Б1) и фолну киселину (витамин Б9). Такође, спанаћ садржи и Омега 3 масне киселине. Богат је фитонутријентима, посебно бета-каротеном и лутеином, који га чине поврћем са доста антиоксиданаса који штите ћелије организма.
Одличан је у комбинацији са јајима, месом, у питама, смутијима и као салата.
Преузмите андроид апликацију.