Uživanje u pešačenju u okolini Novog Sada sa Sremske strane, može da počne recimo od Sremskih Karlovaca, iz kojih put vodi ka Stražilovu i spomeniku našeg čuvenog pesnika Branka Radičevića.
Planinarski domovi u kojima možete za simboličnu svotu novca da se okrepite, jedete i prespavate vikendima su posebno puni. Planinari, istraživači, ljubitelji prirode i mnoge đačke ekskurzije ovaj deo Fruške gore čine jednim od najsposećenijih.
Za više interesantnih novosadskih priča možete kliknuti ovde.
Put pešačenja može da počne i sa novosadskog Mosta slobode koji vodi u Kamenički park – omiljeno izletište mnogih Novosađana i gostiju iz cele Vojvodine.
Posle parka i Sremske Kamenice nalazi se vikend naselje i izletište Popovica, najpoznatije po Fruškogorskom maratonu. Maraton je međunarodnog karaktera i svakog aprila okupi nekoliko hiljada onih koji vole pešačenje i prirodu.
U blizini je put ka srcu Fruške gore, ka Iriškom vencu. Tu je i Zmajevac a ceo taj pojas Fruške gore vikendima posećuje hiljade rekreativnih pešaka.
Puteve ka mnogobrojnim podrumima vina, kao i Pravoslavni manastiri, uz oko dve stotine izvora na kojima voda jeste za piće, mogu se organizovano obilaziti svakog vikenda u organizaciji mnogih planinarskih i pešačkih udruženja.
Fruška gora ima i Rakovačku i Perinu pećinu, a na temeljima onog što su stari Rimljani ostavili izgrađena je Vrdnička kula. Iza je selo Vrdnik poznato po termalnoj banji a od nedavno i po etno selu.
Pošto je Fruška gora nekada bila ostrvo Panonskog mora, ona pripada ostrvskim planinama. Njena geološka istorija i raznoliki mikro klimatski uslovi, čine je veoma važnom za različite naučne oblasti.
Ukoliko vas zanima kako je to izgledalo šetati starim Novim Sadom, kliknite ovde.
U planinarskom smislu Fruška gora spada među naše najuređenije planine. Ima preko 30 obeleženih planinarskih staza, one su izmerene JPS-om, za njih postoje track-ovi, tako da uz pomoć svog pametnog telefona možete tačno izmeriti koliko pešačite.
Fruška gora ima 215 kilometara obeleženih staza planinarskog maratona, koji se održava već 40 godina-a u celom Nacionalnom parku nalazi se preko 1500 vrsta biljaka.
Spada u niske planine a najviši vrh je “Crveni čot” , 539 metara.
Fruška gora ima preko 500 vrsta pečuraka. Mnoge od njih su jestive ali postoje i one koje su smrtonosne ako ih pojedete.
Na Fruškoj gori registrovano je 23 vrste vodozemaca i gmizavaca. Postoji i preko 60 vrsta sisara i 200 vrsta ptica od kojih sedam njih spadaju u ptice grabljivice. Najpoznatiji je orao Krstaš. Preko 23 hiljade hektara Fruške gore je pod šumom a u celom Nacionalnom parku nalazi se više od 1500 vrsta biljaka.