Vest da pojedini nemački gradovi žele da zabrane „AirBnB”, platformu za iznajmljivanje smeštaja ne iznenađuje. Ovakav potez sve je bliži i velikim turističkim centrima koji se bore protiv masovnog turizma.
Sportski i kulturni događaji ovog leta osvestili su Nemce, jer od toliko turista iz celog sveta, tvrde, počeli su da gube običan stambeni prostor.
Sa njima bi se sasvim sigurno složili svi oni koji u Beogradu, ali i drugim velikim centrima, pokušavaju da, kao nekada, samo jednostavno iznajme stan po „normalnim” cenama. To je gotovo nemoguća misija, čak i u centru glavnog grada, u koje se sav raspoloživ smeštaj nudi na dan i to po cenama od 40, pa do 100 evra u zavisnosti od opremljenosti i kvaliteta.
Ni najbolji poznavaoci tržišta nekretninama, ni država koja bi trebalo da ih do poslednjeg evidentira, ne znaju tačan podatak koliko imamo apartmana za ovakvo iznajmljivanje.
Ali kada se u pretragu „Bukinga” i drugih sajtova za kratkoročni smeštaj, pa i domaćih platformi za iznajmljivanje ukuca Beograd, na listi je na hiljade stanova, kuća, apartmana koji su u ponudi.
Za mesečno iznajmljivanje može se naći tek po neki u centru grada, ali su cene previsoke. Bolja je ponuda na periferiji, gde su nešto povoljnije nekretnine i dostupne su zaposlenima, porodicama ili studentima.
Nikola Čobić, posrednik u prometu i zakupu nepokretnosti u kompaniji „Siti ekspert”, kaže da je sve manje stanova koji se iznajmljuju na mesečnom nivou i da takvih ponuda u najužem gradskom jezgru ima vrlo malo.
„Većina vlasnika stanova u centru grada se bavi poslom iznajmljivanja na dnevnom nivou, jer im je to unosan posao. Oni koji nude mesečni zakup traže mnogo novca, a to se sve poremetilo posle dolaska Rusa u Srbiju, kada su cene drastično porasle.“ kaže Čobić.
On dodaje da cene zakupa stagniraju poslednjih šest meseci do godinu dana, ali su one ranije porasle naglo za nekih 40 odsto.
Preuzmite android aplikaciju.