Početna > Biznis
Biznis

Sve manje radnika, ali i rezervacija u hotelima

Kriza u Ukrajini sve više utiče na rad beogradskih hotela koji se, posle dvogodišnjih problema izazvanih pandemijom, sada ponovo suočavaju sa istim problemima – sve manjim brojem rezervacija. Kako naglašava Georgi Genov, direktor Udruženja hotelsko-restoraterske privrede Srbije (Hores), popunjenost kapaciteta u gradskim hotelima u januaru i februaru ove godine iznosila je oko 46 odsto, što je bila bolja poslovna situacija nego 2021. Ipak, u martu je zabeležen pad broja rezervacija, dok se u aprilu očekuje dalji trend smanjenja broj turista.
Foto: Unsplash/Alexander-Kaunas

„Mnogi potencijalni gosti već sada otkazuju aprilske rezervacije, i to iz svih zemalja, ne samo iz Rusije i Ukrajine. Ipak, pre pandemije, u Beogradu je popunjenost hotela bila oko 80 odsto“ navodi Genov.

Turistička sezona biće izazovna ne samo zbog rata u Ukrajini, već zato što se ovaj sektor privrede i dalje suočava sa hroničnim nedostatkom radne snage. U gotovo svakom restoranu ili hotelu u Srbiji traže se ljudi za rad. Trenutno, u ugostiteljstvu je angažovano oko 40.000 radnika, dok je hotele u zemlji unazad godinama napustilo oko 6.300 radnika, a zajedno sa restoranima nedostaje im oko 15.000 radnika.

Poslodavci najviše traže glavne i pomoćne kuvare, konobare, barmene, hostese. Većina hotelijerskih radnika otisnula se u inostranstvo, jer im se ne isplati da rade za oko 300 evra mesečno. Najplaćenija je svakako pozicija glavnog kuvara koja u nekim odmaralištima, na primer u Crnoj Gori, može da dostigne i do 2.500 evra mesečno.

Zbog toga se, dodaje direktor Horesa, na konkurse za posao u Srbiji sve češće javljaju građani koji uopšte nisu iz te struke, dok većina njih čak nema ni dan radnog iskustva.

„Ključ za rešenje problema je u podizanju nivoa zarade, pa ćemo naredne sedmice na skupštini našeg udruženja preformulisati naš stari zahtev Vladi Srbije, za davanje olakšica u zapošljavanju novih radnika, oslobađanjem od poreza i doprinosa na zarade, kako bi se većim platama zaustavio odlazak neophodnog kadra iz zemlje. Ako država ne bude imala sluha bićemo primorani da uvozimo radnu snagu, jer u suprotnom, neće imati ko više da radi u hotelima, restoranima, odmaralištima.“ uverava Genov.

Podseća da se problemi za sada prevazilaze upošljavanjem studenata i priučenih radnika, ali njima treba nekoliko godina da bi stekli valjano iskustvo.

Cena soje dostigla maksimum

Preuzmite android aplikaciju.