Имајући у виду чињеницу да се пољопривредни пензионери углавном помињу када је реч о најнижим примањима каква су њихова код већине, поставља се питање колико пољопривредника данас уплаћује доприносе, да ли тај број опада, као и зашто нема већег интересовања за уплату.
У Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (Фонд ПИО) кажу да је према статистичким подацима за јун 2023. године, у бази осигураника евидентирано 93.117 пољопривредних осигураника, који су пријављени на обавезно осигурање.
Број осигураника пољопривредника бележи константан пад из године у годину.
„Уплата пореза и доприноса (па и за пензијско и инвалидско осигурање) није у надлежности ПИО, већ Пореске управе. Фонд ПИО утврђује стаж осигурања, али не врши задужења доприносима за ПИО, већ то ради Пореска управа. У исплатној бази фонда крајем године евидентирано је 136.711 пољопривредних пензионера, што је 8,3 одсто од укупног броја пензионера, са просечном пензијом 17.225 динара (пре јануарског повећања)“, истичу у пензијском фонду.
Просечан стаж пољопривредних осигураника у години када остварују право на старосну пензију је 18 година за жене и 22 године за мушкарце, просек за све категорије осигураника је 30 за жене и 32 за мушкарце.
Просечан број година коришћења старосне пензије је 23 године за жене и 17 година за мушкарце, просек за све категорије пензионера је 21 година за жене и 17 година за мушкарце.
На питање да ли је ниска основица на коју уплаћују доприносе главни разлог да су њихове пензије увек најниже, у пензијском фонду истичу да претежан број њих уплаћује доприносе за ПИО 15 година, што је минималан услов за остваривање права на пензију, по најнижој основици осигурања, тако да им је обрачун висине пензије испод минималног, па им држава дотира до најнижег законског износа за ову категорију осигураника.
Plate u Srbiji od 46.000 dinara u uslužnim delatnostima do 280.000 programerima
Преузмите андроид апликацију.