Добро је познато да одређене навике, попут конзмирања цигарета или прекомерног пијења алкохола, временом могу негативно да утичу на здравље срца, али постоје и друге ствари.
Многе свакодневне навике о којима заправо не размишљамо такође могу да утичу на здравље срца. Оно што радимо, једемо и пијемо може значајно да утиче на крвни притисак, холестерол и рад срца и на крају делују на нашу укупну функцију срца.
Свакодневне навике које могу да делују на срчане проблеме:
Усамљеност
– Изолација од других такође може да има дубок утицај на здравље нашег срца – каже др Ригвед Тадвалкар, кардиолог. Недавна студија је показала да старије жене имају 8% већи ризик од кардиоваскуларних болести када живе у друштвеној изолацији и 5% већи ризик од кардиоваскуларних болести када живе саме.
За људе који доживљавају и социјалну изолацију и усамљеност, ризик од срчаних болести расте на 27%.
Социјална изолација такође може да допринесе депресији, а депресија може да доведе до кардиоваскуларних фактора ризика.
Лоше здравље зуба
Проблеми са зубима, попут каријеса и десни, могу да повећају ризик од бактеријских инфекција у крвотоку.
Према Тадвалкару, бактеријама у устима је веома лако да путују у крв. Недавно истраживање је такође показало да је редовно чишћење зуба повезано са бољим исходима здравља срца.
– Добра орална хигијена је важна. Не можемо да кажемо да ће четкање и чишћење концем сваког дана спречити срчани удар, али може да повећа нечију рањивост ако имају друге стандардне факторе ризика – рекао је стручњак.
Превише кофеина
Превише кафе може да има негативан ефекат.
– Може да изазове убрзан рад срца, изазове контракцију крвних судова и повишен крвни притисак, а свакако ако сте склони поремец́ајима срчаног ритма, кофеин у високим дозама то може да изазове – рекао је Тадвалкар.
Кофеин се сматра у краницама нормале до 300 до 400 милиграма, а после тога може да има низ негативних ефеката.
Неконтролисани стрес
Када је систем борбе или бега у телу хронично активиран, то може да изазове упалу у телу и продужено ослобађање хормона стреса попут адреналина.
Ови фактори заједно могу да изазову физиолошке промене у телу, укључујући повећање крвног притиска, висок холестерол, гојазност, инсулинску резистенцију и поремећаје електричног ритма, каже Тадвалкар. Хронични стрес такође може да повећа ризик од згрушавања крви у целом телу.
Превише или премало спавања
Већини људи треба око седам до осам сати сна ноћу. Ипак, не ради се само о количини сна, већ и о квалитету.
Квалитетан, регенеративни сан је кључан за одржавање здравог срца. Лоши квалитет сна је повезан са високим крвним притиском, повишеним холестеролом и атеросклерозом (накупљање притиска у артеријама).
Bol u donjem delu leđa je posledica nedostatka jednog minerala
Преузмите андроид апликацију.