Поводом 30. маја, Светског дана посвећеног оболелима од мултипле склерозе, у Кикинди је данас организова прва национална кампања – „Сваки корак је победа“. Учесници шетње, коју су организовали чланови Друштва мултипле склерозе Војводине, у сарадњи са члановима МС Кикинда, били су оболеле особе, чланови њихових породица, пријатељи и многобројни Кикинђани који су подржали ту кампању.
Друштво мултипле склерозе Војводине окупља 13 удружења, са око 1.000 чланова. Међутим, претпоставља се да је број оболелих вишеструко већи, односно од 3 до 4 хиљаде, јер званичан регистар још увек не постоји. Кампања „Сваки корак је победа“, заправо је позив свима за оснаживање Србије без баријера.
„Шетња подршке уприличена је како би се охрабрили људи да се прикључе удружењима у својим срединама, које су им и најближе, да разбијемо баријере. У Србији је у току кампања „Србија без баријера“, било да су архитектонске, било да су оне социјалне“, рекла је Јасна Бранчић, председница Друштва МС Војводине.
„Наше удружење има 45 чланова, а од тог броја само је нас 10 до 15 активно, нас који активно учествујемо у раду Удружења и дружимо се. Остали су тешко покретни чланови, или живе на селу, па је додатни проблем превоз до самог маста дружења. И њхова социјализација је отежана, затворени су. То нам је и највећи проблем, што смо затворени“, изјавила је Бранкица Мишков, председница МС Удружења Кикинда.
У последњих пар година, ситуација са адекватним лековима и терапијама се побољшава.За оболеле је важно да добију све информације – правовремено:
„Потребно је сад уложити велику снагу да људи који имају мултипла склерозу правовремено сазнају где и на који начин да се јаве да би остварили право на лечење. Друга ствар је рехабилитација, на коју такође имамо права и која нас одржава у животу“, рекла је Јасна Бранчић, председница Друштва МС Војводина.
Људи погођени мултипла склерозом врло често се осећају усамљено и друштвено изоловано – Кампања „Сваки корак је победа“ прилика је да то променимо, а да оболели од мултипла склерозе и њихови проблеми постану видљивији, а баријера буде мање. Кампању у Кикинди подржала је Градска управа, као и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјлна питања.
Преузмите андроид апликацију.