Почетна > Србија
Србија

Швајцарска донирала софтвер за ефикаснија јавна предузећа

Надзор над радом локалних и државних јавних предузећа у Србији спроводиће се путем софтвера који је развијен на иницијативу Министарства привреде а уз подршку Владе Швајцарске, речено је данас приликом потписивања уговора о донацији између министарке привреде Анђелке Атанасковић и амбасадора Швајцарске Урса Шмида.
Фото: Танјуг/Дарко Радуловић

Софтверски „алат“ који ће омогућити дигитализовани надзор над јавним предузећима, бољу и ефикаснију контролу, и подржати прецизно планирање, развио је Пројекат „Реформа локалних јавних финансија ИИ“ (РЕЛОФ 2).

Министарка је оценила да је реч о новом начину извештавања најпре локалних јавних предузећа према својим оснивачима, а потом и локалних самоуправа према Министарству.

Додала је да ће информациона платформа омогућити општинама и градовима, оснивачима локалних јавних предузећа, брзе и квалитетне анализе пословања, што ће служити и као добра основа за доношење адекватних и правовремених одллука.

„Информационом платформом и преласком на електронски систем извештавања прати се опредељење Владе Србије у области дигитализације и информационе трансформације. Циљ Министарства привреде је да се кроз дигитализацију процеса планирања и извештавања олакша пословање и унапреди процес планирања и доношења одлука јавних предузећа, а самим тим помогне грађанима јер услуге које пружају та предузећа директно утичу на квалитет живота грађана и привреду“, рекла је она.

Додала је да је ово један од преузетих корака на путу унапређење корпоративног управљања, што је стратешки циљ како би пружила боље услуге грађанима.

Нагласила је да овај процес захтева и промену свести, односа према послу, односно промену менталитета.

„Захтева и да свако од нас унапреди своја знања и да са много више одговорности обавља своју функцију“, рекла је она.

Амбасадор Шмид нагласио је да је успех у овом пројекту један у низу у дугогодишњој сарадњи посвећеној добром управљању на локалном нивоу.

„Сматрамо да је унапређење система управљања јавним финансијама на локалном нивоу приоритет сарадње наше две земље“, рекао је он.

Подсетио да је подршка овим реформама почела 2016. године када је сарадња почела са шест локалних самоуправа, па се развила на 40 средина, те да је од данас свака општина и град у Србији обухваћен овом подршком.

„Алат који данас делимо са Министарством помоћи умногоме ће помоћи да се унапреди надзор на јавним предузећима и смање фискални ризици. Помоћи ће Србији да има јавна предузећа која су са својим власницима одговорна за одлуке које доносе, за своја дела, и трошкове. Омоћићиће боље планирање и координацију јавних предузећа, како на локалном тако и на националном нивоу, што је заправо срж бољег живота и напретка за све грађане“, рекао је он.

Подсетио је да и у новом програму сарадње до 2025. године фокус остаје економски развој и управљању јавним финансијама.

Данас је речено и да је у припрема за коришћење унапређеног система извештавања и надзора било 170 обука са више од 2,6 хиљада учесника.

Modernizacija daljinskog grejanja ključna za energetsku efikasnost

Преузмите андроид апликацију.